Gündem

Netflix’e rakip geliyor

WarnerMedia varlıklarıyla reality TV devi Discovery birleşiyor. Yeni şirkette HBO’dan Animal Planet’e birçok kanal olacak.

Son üç yıl içinde medya iş koluna 85 milyar dolar yatırım yapan AT&T Inc. bu iş kolunu şirket bünyesinden ayırıp Discovery Inc. ile vergi dostu bir birleşmeye hazırlanıyor.

Konuya yakın kaynaklara göre AT&T’nin medya birimi ve Discovery arasındaki birleşme en erken bu hafta duyurulabilir. Bir kaynağa göre birleşme vergisiz bir şekilde gerçekleşmesini sağlayacak modelde yapılabilir.

Reality TV devi Discovery ile AT&T’nin geniş medya varlıklarının birleştirilmesi Netflix Inc. ve Walt Disney Co.’ya ciddi bir rakip yaratabilir.

Anlaşmanın gerçekleşmesi AT&T’nin son yıllarda medya ve telekomünikasyon varlıklarını aynı çatıda toplama stratejisinin de değiştiğine işaret edecek. AT&T birçok medya varlığını 2018’de tamamlanan Time Warner Inc. satın almasıyla elde etmişti.

Dow Jones, görüşmelerde AT&T medya biriminin borçlar dahil 50 milyar dolarda değerlendiğini bildirdi. Dow Jones görüşmelerin birleşmeyle sonuçlanmayabileceğini de yazdı. Yeni şirketin CEO’sunun ise Discovery CEO’su David Zaslav olması bekleniyor.

WarnerMedia şirketi sayesinde AT&T, CNN, HBO, Cartoon Network, TBS, TNT ve Warner Bros’un sahibi konumunda. Kablolu yayın girişimcisi John Malone tarafından desteklenen Discovery’de ise HGTV, Food Network, TLC ve Animal Planet gibi yayıncılar bulunuyor.

Zaslav, Discovery’nin yükselişine bir dizi satın almayla yön vermişti. Discovery’nin A tipi hisseleri bu yıl %18’den fazla yükseldi ve şirketin piyasa değeri 24 milyar dolara çıktı. AT&T ise %12 yükselişle 230 milyar dolar piyasa değerine sahip.

En son İçerik

Sabır ve sükunet

‘Sabır nedir? ‘diye sorarsanız ben ‘Güç’tür derim.. sabretmek güçlü bir karakter gerektirir. Özellikle de sükunetle…

AB, Kovid-19’a karşı aşılamada hedefine ulaştığını duyurdu

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Temmuz'da yetişkin nüfusun yüzde 70’inin en…

Petrol dünkü düşüş sonrası yükselişe geçti

Dün virüs endişeleriyle gerileyen petrol fiyatları bugün yükselişte. Covid-19 vakalarındaki artışa rağmen küresel petrol talebinin…

Dolar/TL sınırlı yükselişte

Dün günü 8,55’te tamamlayan dolar/TL bu sabah sınırlı yükselişte. Dün 8,5449 - 8,6275 arasında işlem…

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan “Yeşil Mutabakat Eylem Planı” genelgesi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan "Yeşil Mutabakat Eylem Planı"na ilişkin genelge yayımlayarak,…

Koronavirüs pandemisi ne zaman bitecek? İngiliz bilim insanı tarih verdi!

2020'nin sün günlerinde hayatımıza giren koronavirüs ile ilgili sevindiren haber İngiltere'den geldi. İngiltere'deki  tecrit politikasının…