Haskan yeni kapasite ve Ar-Ge yatırımlarıyla büyüyor

Türkiye’nin küresel rekabet gücünde stratejik rol oynayan teknik tekstil, medikal tekstil, geri dönüşüm, iplik ve halı sektörlerini uluslararası pazarlarda temsil eden Haskan Şirketler Grubu, Gaziantep ve Kilis’te yer alan yüksek teknolojiye sahip toplam 140 bin metrekare büyüklüğündeki üretim tesislerinde yaklaşık 1.800 kişiye istihdam sağlıyor. Son iki yıldır yoğun bir yatırım sürecinden geçen Grubun 2021 sonu hedefi, toplam üretim tesisi büyüklüğünü 215 bin metrekareye ve çalışan sayısını 2.100’e çıkartmak. 

Haskan Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Gürkan Bayram, beş yıl içinde çalışan sayısı ve cirosu yaklaşık 10 katına ulaşan Grubun, 2020 sonu itibariyle konsolide cirosunun 1 milyar TL’nin üzerine çıktığını aktardı. Cironun yüzde 70’inin nonvowen kumaştan, geri kalanının ise ağırlıklı olarak medikal tekstil, ambalaj ve geri dönüşüm sektörlerinden geldiğini söyleyen Bayram “Her ne kadar cirosal anlamda en büyüğü olmasa da, medikal tekstil alanında hizmet veren Baymed, son bir yıl içinde pandemi nedeniyle nonvowen kumaşların stratejik konuma gelmesiyle, en öne çıkan şirketimiz oldu.  Sadece maske değil, filyasyon ekiplerinin giydiği kıyafetlerden ameliyat örtüleri ve setlerine kadar sağlık sektörünün ihtiyacı olan ürünleri burada üretebiliyor olmak, dışa bağılılığımızı da ortadan kaldırdı” dedi.

Bayteks ve Folyopak ile sıçrama yapacak

Son iki yılda, Grubun toplam 100 milyon doların üzerinde yatırım gerçekleştirdiğini söyleyen Haskan Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Gürkan Bayram “Bu yatırımlar sonucunda, 2021 içinde bütün iş kollarımızda eş zamanlı bir büyüme öngörüyoruz. Oransal olarak en çok Folyopak büyürken, esas sıçramayı nonvowen kumaş tarafında Bayteks ile yapacağız.  Halı ve iplik yatırımlarımızın da yine oransal olarak hızlı bir büyüme gerçekleştirmesini bekliyoruz” dedi.

Tek kullanımlık medikal ürünler sanıldığının aksine ekonomik

Son 5-6 yıla kadar sadece Türkiye’de değil, tüm dünyada ameliyathanelerde “yeşil” tabir edilen dokuma tekstilden üretilmiş ürünlerin kullanıldığını söyleyen Bayram “Her ameliyattan sonra bu ürünler yıkanıp, sterilizasyon sonrası ameliyatlarda yeniden kullanılıyordu. Gelişmiş ülkelerde şu anda neredeyse tamamıyla “mavi” tek kullanımlık ürünlere geçilmiş durumda. Türkiye’de ise hala 1/3 seviyesindeyiz. Dokuma tekstil ürünlere göre çok daha ekonomik olan tek kullanımlık ürünler, büyük ölçüde hastane mikrobundan kaynaklanan ölümlerin de önüne geçebiliyor. Ayrıca yeni hastane yatırımları sırasında çamaşırhane ve sterilizasyon yatırımlarına olan ihtiyacı ve işletme maliyetlerini de ortadan kaldırıyor” dedi.

2020 yılında Türkiye’deki kamu kurumlarının ihtiyaçlarının 1/3’ünü karşılayan Baymed, medikal tekstil sektörünün lideri konumunda bulunuyor.  Satışların yüzde 60’ı ise yurtdışına gerçekleşiyor. Ürünler ağırlıklı Avrupa olmak üzere 38 farklı ülkeye ihraç ediliyor.  Grubun Ar-Ge şirketi TIT Innovation’un pandemi dönemindeki çalışmaları sonucunda, 2 saat içinde SARS-CoV-2 virüsünü  %99.99 oranında öldüren antiviral kumaş ile maske ve cerrahi ürün üretimine de başlayan Baymed, pandemi sürecine sağlık personeline uluslararası boyutta destek sağlamaya devam ediyor. 

Türkiye’nin ilk %100 geri dönüşümden üretilmiş halısını üretecek

Şu anda Kilis’te kurulan iplik fabrikasında, %100 geri dönüştürülmüş hammaddeden üretim yapmayı hedefleyen Haskan Şirketler Grubu, bu tesisi üretime başladığında,  bu oranda geri dönüşüm materyali kullanan dünyadaki ilk kurum olacak. Haskan Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Gürkan Bayram, zincirin son halkası olarak bu ipliği halı üretiminde de kullanarak, tamamen geri dönüşümden üretilmiş bu halıları hem yurtiçinde, hem de yurtdışında market raflarında tüketicilerle buluşturmayı hedeflediklerini de aktardı. 

En son İçerik

Galatasaray’ın yeni başkanı Burak Elmas oldu

Geçtiğimiz günlerde projelerinden ilk kez Finans ve Ticaret'e bahseden Burak Elmas, Galatasaray'ın 38. başkanı oldu.…

“Türkiye, dünyada en çok mülteci barındıran ülke konumunda”

Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonunca "20 Haziran Dünya Mülteci Günü" etkinliğinde konuşan Milli Eğitim Bakanlığı…

İbrahim Reisi İran’ın 8. Cumhurbaşkanı seçildi

İran'da 18 Haziran tarihinde yapılan 13. Cumhurbaşkanlığı Seçimlerinin ilk resmi sonuçlarına göre muhafazakar aday İbrahim…

TAV’dan Kuzey Makedonya’ya yatırım kararı

TAV, Kamuyu Aydınlatma Platformu'na yaptığı açıklamada Kuzey Makedonya’da 49,7 milyon euro yatırım yapılacağını açıkladı. TAV…

Kurulan şirket sayısı geriledi

Kurulan şirket sayısı, mayısta bir önceki aya göre yüzde 47,7 azalarak 4 bin 480, kapanan…

Günlük aşılama 1,5 milyonu aştı

Türkiye'de günlük aşılamada 17 Haziran itibariyle yeni rekor kaydedildi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın verdiği verilere…