Kategoriler: DünyaGündem

Gates ‘yasak ilişki’ yüzünden Microsoft yönetiminden ayrılmış

Microsoft’un kurucusu Bill Gates’in geçen sene yönetim kurulundan ayrılmasının sebebinin 20 yıl önce yaşadığı bir yasak ilişki olduğu belirtildi.

Microsoft yönetim kurulu üyeleri, Bill Gates’in kadın bir şirket çalışanıyla olan ilişkisinden dolayı geçen yıl kuruldan ayrılmasına karar vermiş.

Kadın bir mühendisin bir yıldan fazladır Gates ile birliktelik yaşadığını yazdığı mektuptan sonra yönetim kurulu üyeleri bir hukuk firmasıyla 2019’un sonlarına doğru anlaşarak soruşturma başlattı.

Soruşturma esnasında üyeler Gates’in bu uygunsuz durumdan dolayı kurulda bulunmasının uygun olmayacağına karar verdiler. Bill Gates ise soruşturma tamamlanmadan kuruldan ayrılmak için istifasını sundu.

Microsoft şirket sözcüsü yaptığı bir açıklamada, “Microsoft 2019’un ikinci yarısında Bill Gates’in bir şirket çalışanıyla 2000 yılında kurduğu yakın ilişkiden dolayı endişe duymaya başlamıştı” dedi.

Yardımseverlik faaliyetlerine odaklanmak için demişti

Bill Gates’in adına konuşan bir sözcü ise istifanın bu konuyla ilgisi olmadığını belirterek, “Bu 20 yıl önceki bir şeydi ve dostane bir şekilde bitti. Yönetim kurulundan ayrılma kararı bu konuyla ilgili değil. Sayın Gates yardımseverlik faaliyetlerine daha fazla vakit ayırmak istediğini belirtmişti” dedi.

Gates, yeniden seçildikten üç ay sonra 13 Mart 2020’de istifa etmişti. Düzenleyici kuruluşlara teslim edilen belgeler ve LinkedIn’de yaptığı bir paylaşımda yardımseverlik faaliyetlerine daha fazla odaklanmak istediğini belirten Gates, aynı zamanda Berkshire Hathaway’deki kuruldan da ayrılmıştı.

2000 yılına kadar Microsoft’un CEO’luğunu yapan Gates, 2006 yılına kadar baş yazılım mimarı ve 2014 yılına kadar ise yönetim kurulu başkanı görevlerinde bulundu.

En son İçerik

Müsilaj

Marmara’daki kirliliği görünce yıllar öncesine gittim. Çocukluğum anneme, babama denize gitmek için yalvarmakla geçerdi. Ya…

Müsilajın Marmara Denizi’nde balıkçılığa etkisi

Uzmanlara göre geçtiğimiz günlerde Marmara Denizi'nde ortaya çıkan müsilaj (deniz salyası) Marmara Denizi'ndeki balıkçılığı hem…

Microsoft, Windows 10’a desteği sonlandıracağı tarihi açıkladı

Microsoft’un 6 yıl önce kullanıma sunduğu Windows 10 işletim sistemine sunduğu yazılım ve güvenlik güncellemesi…

Dünya’da çevreyi en çok kirleten 10 şirket

Karbondioksit yaratma yüzdelerine göre çevreyi en çok kirleten 10 şirket belli oldu. The Carbon Majors…

Gübre fiyatlarındaki artış son 1 yılda yüzde 100’ü aştı

Bloomberg HT'den İrfan Donat'ın aktardığı habere göre son 1 yılda çiftçinin en çok kullandığı kimyasal…

Rusya Merkez Bankası faiz artırdı

Bloomberg HT'nin aktardığı habere göre Rusya Merkez Bankası piyasa beklentileri doğrultusunda politika faizini yüzde 5,50…