Kategoriler: BorsaDöviz

Türk Lirası tatil kayıplarını telafi ediyor

Yurtiçi piyasaların bayram tatili nedeniyle kapalı olduğu dönemde sepet kurda ve euro/TL’de yeni rekor seviye test edilirken yeni haftanın ilk işlem gününde Türk Lirası’nda yükseliş izlendi.

Bayram tatilinde gerileme kaydeden Türk Lirası yeni haftanın ilk işlem gününde kayıplarını telafi ediyor. Haftaya 8,46’dan başlayan Dolar/TL kuru 8,40 seviyesinin altına kadar geriledi.

Türkiye’nin risk primi 403 baz puandan işlem görürken, gösterge tahvil faizi yüzde 17,94 seviyesinde.

Yurt içinde piyasaların haftanın yarısında kapalı olduğu geçen hafta dolar/TL yüzde 2,55 yükselişle 8,4510’dan kapanmıştı. Cuma günü sepet kur 9,40 seviyesini aşarak tüm zamanların en yüksek seviyesini kaydetti. Euro/TL ‘de yurtiçi piyasaların kapalı olduğu dönemde 10,30 seviyesini aşarak rekorunu yeniledi.

Yurt içinde piyasalar Ramazan Bayramı nedeniyle 12 Mayıs Çarşamba gün ortasından bu yana işleme kapalıydı. Bu süre zarfında ABD enflasyonu, küresel finansal piyasaların gündeminin merkezi olmaya devam etti. Çarşamba günü ABD’de açıklanan veriler, tüketici fiyatlarının Nisan ayında beklentileri aşarak, bir önceki aya göre yüzde 0,8 ile 2009’dan bu yana en hızlı artışı kaydettiğini gösterdi. Ülkede çekirdek TÜFE de aylık yüzde 0,9 artışla 1982’den bu yana en hızlı yükselişi yaşadı.

Kovid-19 aşılamasının hızla ilerlediği ve kısıtlamaların kaldırılmaya başladığı ABD’de otel konaklama ücretleri, ikinci el araç fiyatları ile uçak bilet fiyatları rekor seviyede arttı.

En son İçerik

Müsilaj

Marmara’daki kirliliği görünce yıllar öncesine gittim. Çocukluğum anneme, babama denize gitmek için yalvarmakla geçerdi. Ya…

Müsilajın Marmara Denizi’nde balıkçılığa etkisi

Uzmanlara göre geçtiğimiz günlerde Marmara Denizi'nde ortaya çıkan müsilaj (deniz salyası) Marmara Denizi'ndeki balıkçılığı hem…

Microsoft, Windows 10’a desteği sonlandıracağı tarihi açıkladı

Microsoft’un 6 yıl önce kullanıma sunduğu Windows 10 işletim sistemine sunduğu yazılım ve güvenlik güncellemesi…

Dünya’da çevreyi en çok kirleten 10 şirket

Karbondioksit yaratma yüzdelerine göre çevreyi en çok kirleten 10 şirket belli oldu. The Carbon Majors…

Gübre fiyatlarındaki artış son 1 yılda yüzde 100’ü aştı

Bloomberg HT'den İrfan Donat'ın aktardığı habere göre son 1 yılda çiftçinin en çok kullandığı kimyasal…

Rusya Merkez Bankası faiz artırdı

Bloomberg HT'nin aktardığı habere göre Rusya Merkez Bankası piyasa beklentileri doğrultusunda politika faizini yüzde 5,50…