Kategoriler: DünyaEkonomi

Yüksek enflasyon sebebiyle ABD’de tüketici güveni düştü

Michigan Üniversitesi öncü tüketici güven endeksi Mayıs’ta 82,8 olarak gerçekleşti ve beklentilerin oldukça altında kaldı.

ABD’de 13 yılın zirvesine çıkan enflasyon Tüketici Güveninde sert düşüş yaşanmasına neden oldu.

Michigan Üniversitesi öncü Tüketici Güven Endeksi Mayıs’ta 82,8 olarak gerçekleşti. Ekonomistlerin beklentisi verinin 90 olarak gerçekleşmesi yönündeydi. Bir önceki ay veri 88,3 olarak kaydedilmişti.

Araştırmanın direktörü Richard Curtin endekse ilişkin değerlendirmesinde endeksin yüksek enflasyon dolayısıyla sert düşüş gösterdiğini belirtti. Curtin ertelenen talep ve rekor tasarruflar dolayısıyla yüksek fiyatlara rağmen ülkede tüketim harcamalarının devam edeceğini öngördü.

ABD’de Nisan ayında tüketici fiyatları yıllık olarak yüzde 4,2 artış kaydetti. Böylelikle ülkede tüketici enflasyonu 2008’den bu yana en yüksek seviyeye çıkmıştı.

Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin beklentisi ülkede yıllık enflasyonun yüzde 3,6 olmasu yönündeydi.

Verilere göre aylık enflasyon yüzde 0,8 olarak kaydedildi. Ekonomistlerin aylık enflasyona ilişkin beklentisi yüzde 0,2 olmuştu.

Gıda ve enerji hariç çekirdek enflasyon Nisan’da yüzde 3 oldu. Bu veriye ilişkin beklenti ise yüzde 2,3 olarak belirlenmişti. Aylık bazda çekirdek enflasyon da yüzde 0,3’lük beklentiye karşı yüzde 0,9 olarak gerçekleşti.

En son İçerik

Müsilaj

Marmara’daki kirliliği görünce yıllar öncesine gittim. Çocukluğum anneme, babama denize gitmek için yalvarmakla geçerdi. Ya…

Müsilajın Marmara Denizi’nde balıkçılığa etkisi

Uzmanlara göre geçtiğimiz günlerde Marmara Denizi'nde ortaya çıkan müsilaj (deniz salyası) Marmara Denizi'ndeki balıkçılığı hem…

Microsoft, Windows 10’a desteği sonlandıracağı tarihi açıkladı

Microsoft’un 6 yıl önce kullanıma sunduğu Windows 10 işletim sistemine sunduğu yazılım ve güvenlik güncellemesi…

Dünya’da çevreyi en çok kirleten 10 şirket

Karbondioksit yaratma yüzdelerine göre çevreyi en çok kirleten 10 şirket belli oldu. The Carbon Majors…

Gübre fiyatlarındaki artış son 1 yılda yüzde 100’ü aştı

Bloomberg HT'den İrfan Donat'ın aktardığı habere göre son 1 yılda çiftçinin en çok kullandığı kimyasal…

Rusya Merkez Bankası faiz artırdı

Bloomberg HT'nin aktardığı habere göre Rusya Merkez Bankası piyasa beklentileri doğrultusunda politika faizini yüzde 5,50…