Kategoriler: BorsaDünya

UEA: Hindistan’da azalan talebe rağmen petrol bolluğu azaldı

Uluslararası Enerji Ajansı (UEA) küresel pandeminin neden olduğu petrol bolluğunun azaldığını açıkladı.

Ajansın bugünkü raporunda gelişmiş ülkelerdeki petrol fazlasının talebin çöktüğü geçen yıla kıyasla azaldığı ifade edildi. Stokların azalmasında artan talebin yanı sıra OPEC’in üretim kısıntısının etkili olduğu belirtildi.

Ajans Hindistan’da artan virüs vakaları nedeniyle küresel tüketimin azalabileceği ve stoklardaki bu azalmanın geçici olabileceği uyarısı yaptı.

Raporda “Geçen sene pandemi şokuyla fazlasıyla şişen petrol stokları daha normal seviyelere döndü, ancak Hindistan’daki virüs krizi nedeniyle petrol talebine yönelik hala belirsizlikler var” ifadelerine yer verildi. Raporda pandemi kontrol alınana kadar piyasadaki volatilitenin sürebileceği vurgulandı.

Petrol piyasaları bu yıl Çin ve ABD’de tüketimin artmasıyla toparlanıyor. Bu toparlanma, Londra’da Brent petrolün varil fiyatının 69 dolara kadar yükselmesinde etkili oldu.

UEA, geçen yaz gelişen piyasalarda 250 milyon varil olan petrol stoklarının Mart ayında 36.9 milyona gerilediğini bildirdi.

En son İçerik

Galatasaray’ın yeni başkanı Burak Elmas oldu

Geçtiğimiz günlerde projelerinden ilk kez Finans ve Ticaret'e bahseden Burak Elmas, Galatasaray'ın 38. başkanı oldu.…

“Türkiye, dünyada en çok mülteci barındıran ülke konumunda”

Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonunca "20 Haziran Dünya Mülteci Günü" etkinliğinde konuşan Milli Eğitim Bakanlığı…

İbrahim Reisi İran’ın 8. Cumhurbaşkanı seçildi

İran'da 18 Haziran tarihinde yapılan 13. Cumhurbaşkanlığı Seçimlerinin ilk resmi sonuçlarına göre muhafazakar aday İbrahim…

TAV’dan Kuzey Makedonya’ya yatırım kararı

TAV, Kamuyu Aydınlatma Platformu'na yaptığı açıklamada Kuzey Makedonya’da 49,7 milyon euro yatırım yapılacağını açıkladı. TAV…

Kurulan şirket sayısı geriledi

Kurulan şirket sayısı, mayısta bir önceki aya göre yüzde 47,7 azalarak 4 bin 480, kapanan…

Günlük aşılama 1,5 milyonu aştı

Türkiye'de günlük aşılamada 17 Haziran itibariyle yeni rekor kaydedildi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın verdiği verilere…