Çin Dışişleri Sözcüsü: Bağımsız Filistin devletinin kurulmasını destekliyoruz

Çin Halk Cumhuriyeti Dışişleri Sözcüsü Hua Chunying, ‘Filistin halkının haklı davasını destekliyoruz ve tam egemenliğe sahip, başkenti Doğu Kudüs olan ve 1967 sınırına dayanan bağımsız bir Filistin devletinin kurulmasını destekliyoruz.’ dedi.

Çin Halk Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı’nın düzenlediği basın konferansında konuşan Hua Chungying hem Çin Halk Cumhuriyeti’ndeki hem de dünyadaki gelişmeleri değerlendirdi.

Hua Chungying El Cezire Muhabiri’nin “İsrail saldırısı Kudüs’te gerçekleşti. Çin, Doğu Kudüs’ü Filistin’in başkenti olarak tanıyor mu? Ve Çin bu saldırıyı Filistin topraklarına yönelik bir saldırı olarak görüyor mu?” sorusuna yanıt verdi.

Çözüm: iki devletli temelde barış görüşmeleri

Çin’in İsrail ile Filistin arasında tırmanan gerilimden endişe duyduğunu belirten Hua Chungying

“Az önce de söylediğim gibi, Çin son zamanlarda İsrail ile Filistin arasında tırmanan gerilimden endişe duyuyor. Sakin kalabileceklerini ve daha fazla yaralanmayı önlemek için tedbirli davranabileceklerini umuyoruz. Uluslararası toplumun ilgili taraflarının, ilgili BM kararlarına göre ve iki devletli çözüm temelinde iki taraf arasındaki barış görüşmelerinin erken başlaması için çalışacağını umuyoruz.” dedi.

Filistin halkının haklı davasını destekliyoruz

Çin HC Basın Sözcüsü Hua Chungying, tam egemenliğe sahip, başkenti Doğu Kudüs olan ve 1967 sınırına dayanan bağımsız bir Filistin devletini desteklediklerine belirterek:”

“Filistin sorununda Çin her zaman nesnel ve adil bir konuma sahiptir. Filistin halkının haklı davasını destekliyoruz ve tam egemenliğe sahip, başkenti Doğu Kudüs olan ve 1967 sınırına dayanan bağımsız bir Filistin devletinin kurulmasını destekliyoruz. Başkan Xi Jinping, BM’nin Filistin Halkıyla Uluslararası Dayanışma Günü’nü kutlamak için düzenlediği toplantılara defalarca tebrik mesajları gönderdi. Filistin içindeki ve dışındaki mültecilerin acılarına sempati duyuyoruz. Çin, Filistin sorununun erken bir tarihte kapsamlı ve adil çözümüne ve Orta Doğu’da kalıcı barışa, gücünü ve bilgeliğini somut eylemlerle sağlamaya devam edecektir.” İfadelerini kullandı.

En son İçerik

Dolar/TL faiz kararı sonrası yatay

Dolar/TL, Fed'in değişen tahminleriyle ciddi bir yükseliş kaydederken Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın perşembe günkü faiz…

İstanbul’un en değerli 10 mahallesi

İstanbul'un ortalama konut metrekare satış fiyatlarının en yüksek olduğu mahalleler sıralandı. İstanbul'un en değerli mahalleleri…

Euro Bölgesi’nde TÜFE Mayıs’ta yüzde 2 arttı

Euro Bölgesi’nde TÜFE Mayıs’ta tahminlere paralel olarak yüzde 2’ye yükseldi. Enerji fiyatlarındaki sert yükseliş ve…

Erdoğan: Biden’a F-35 ve S-400’de farklı bir adım beklemeyin dedim

Biden ile görüşmesine değinen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Türkiye olarak gerek F-35 gerekse S-400 konusunda…

Küresel piyasalarda Fed’in şahin tahminleri satış getirdi

Küresel piyasalarda Fed'in şahin öngörüleri riskli varlıklarda satış baskısı yarattı. Fed’in tahminleri aracılığıyla daha şahin…

Özel sektörün yurtdışı borcu Nisan’da geriledi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası verilerine göre Nisan sonu itibarıyla, özel sektörün yurt dışından sağladığı toplam…