Kategoriler: GündemSavunma

Forbes, Türk uçak gemisine övgüler yağdırdı

Sabah’da yer alan habere göre, Türkiye’nin askeri teknoloji alanında sürdürdüğü atılımları, dünya arenasında da ses getirmeye devam ediyor. Türkiye’nin yerli ve milli il uçak gemisi TCG Anadolu, bu yıl içinde göreve başlayacakken, dünya üzerinde sayılı uçak gemileri arasına girecek olan Anadolu’ya övgüler peşi sıra geliyor. Türkiye’nin bir dünya markası haline gelen SİHA/İHA teknolojisine de ev sahipliği yapacak olan TCG Anadolu’ya övgü, bu kez de ABD merkezli Forbes dergisine konu oldu.

Türkiye’nin savunma sanayisinde birbiri ardına gerçekleştirdiği adımları dünya genelinde yakından takip ediliyor. Başta geliştirdiği SİHA/İHA teknolojisi ile askeri teknoloji üretimi alanında bir dünya markası haline gelen Türkiye, şimdi de ürettiği ilk uçak gemisiyle analizlere konu oluyor. Türkiye’nin ürettiği ilk yerli ve milli savaş uçak gemisi olan ve bu yıl içinde göreve başlaması beklenen “Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi TCG Anadolu”, dünya genelinde sayılı rakiplere sahip olacak.

“Bu teknolojiyi geliştiren ilk ülke Türkiye”

Türk Deniz Kuvvetleri’nin etkinliğini önemli ölçüde artıracak olan TCG Anadolu, uzun süredir savunma alanındaki rakiplerini yakın markajındayken, ABD merkezli Forbes tarafından yayınlanan yeni bir analiz, Türkiye’nin SİHA teknolojisiyle uçak gemisinin gücünü dünya üzerinde birleştiren ilk ülke olacağından bahsetti.

Forbes, “İşte karşınızda Türk Donanması’nın SİHA gemisi” başlıklı analizinde, TCG Anadolu’nun dünyanın ilk ve tek insansız hava aracı gemisi olacağını belirtti. Türk askeri teknolojisinin, TCG Anadolu’yu keskin bir hamleyle bir SİHA gemisi haline getirebileceğinin vurgulandığı analizde, bu ses getiren sistemin ayrıntılarına da yer verildi.

TCG Anadolu’nun, uçak pistinin orta hattında bulunan bir vinç ve makara yardımıyla, rampa boyunca SİHA’ların fırlatılmaya hazır bir sisteme sahip olacağının belirtildiği analizde, bu sistemin sadeliğine ve etkinliğine de vurgu yapıldı.

Geminin, başta Türkiye’nin geçtiğimiz günlerde duyurduğu Bayraktar TB3 SİHA/İHA modeli olmak üzere son model yerli SİHA’lara da ev sahipliği yapacağı detayına yer veren analiz, planlanan fırlatma sisteminin zerafetine de övgü yağdırdı.

En son İçerik

Müsilaj

Marmara’daki kirliliği görünce yıllar öncesine gittim. Çocukluğum anneme, babama denize gitmek için yalvarmakla geçerdi. Ya…

Müsilajın Marmara Denizi’nde balıkçılığa etkisi

Uzmanlara göre geçtiğimiz günlerde Marmara Denizi'nde ortaya çıkan müsilaj (deniz salyası) Marmara Denizi'ndeki balıkçılığı hem…

Microsoft, Windows 10’a desteği sonlandıracağı tarihi açıkladı

Microsoft’un 6 yıl önce kullanıma sunduğu Windows 10 işletim sistemine sunduğu yazılım ve güvenlik güncellemesi…

Dünya’da çevreyi en çok kirleten 10 şirket

Karbondioksit yaratma yüzdelerine göre çevreyi en çok kirleten 10 şirket belli oldu. The Carbon Majors…

Gübre fiyatlarındaki artış son 1 yılda yüzde 100’ü aştı

Bloomberg HT'den İrfan Donat'ın aktardığı habere göre son 1 yılda çiftçinin en çok kullandığı kimyasal…

Rusya Merkez Bankası faiz artırdı

Bloomberg HT'nin aktardığı habere göre Rusya Merkez Bankası piyasa beklentileri doğrultusunda politika faizini yüzde 5,50…