Kategoriler: EkonomiTürkiye

TL’de zayıf ABD istihdam verisinin etkisi silindi

Geçen hafta zayıflayan dolar, ABD Hazine tahvili faizlerindeki düşüş ve zayıf gelen ABD istihdam verisinden destek bulan Türk Lirası yeni haftaya yatay bir seyirle başladı.

Geçen hafta beklentilerin altında gelen istihdam verisiyle 8,22 seviyesine kadar çekilen Dolar/TL kuru, yeni haftaya sakin başladıktan sonra yükseldi.

Dolar/TL geçen hafta 8,38 seviyesine kadar tırmandıktan sonra düşen ABD Hazine tahvili faizleri, zayıflayan dolar ve beklentilerin altında gelen ABD tarım dışı istihdam verisiyle beraber gerileyerek haftayı neredeyse yatay bir seyirle tamamladı.

10 yıl vadeli ABD Hazine tahvili faizi geçen hafta yüzde 1,62 seviyesinden yüzde 1,56 seviyesine kadar geriledikten sonra ABD tarım dışı istihdam verilerinin beklentileri karşılayamamasıyla yüzde 1,48’i görmüştü. Sonrasında yeniden yükselen faizler bu hafta yüzde 1,59 civarında seyrediyor.

ABD tarım dışı istihdam zayıf geldi

ABD’de Nisan ayında tarım dışı istihdam 266 bin artış kaydederken, Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin beklentisi ülkede Nisan ayında 1 milyonluk tarım dışı istihdam yaratılacağı yönündeydi.

Daha önce 916 bin olarak açıklanan Mart ayı tarım dışı istihdam verisi 717 bine revize edilmişti.Nisan ayında ülkedeki işsizlik oranı da yüzde 6,1’e yükseldi. Ekonomistlerin beklentisi işsizliğin Nisan’da yüzde 5,8 olarak gerçekleşmesi yönündeydi. Böylelikle ülkede 2020’nin Nisan ayından bu yana işsizlikte ilk kez artış izlendi.

En son İçerik

Müsilaj

Marmara’daki kirliliği görünce yıllar öncesine gittim. Çocukluğum anneme, babama denize gitmek için yalvarmakla geçerdi. Ya…

Müsilajın Marmara Denizi’nde balıkçılığa etkisi

Uzmanlara göre geçtiğimiz günlerde Marmara Denizi'nde ortaya çıkan müsilaj (deniz salyası) Marmara Denizi'ndeki balıkçılığı hem…

Microsoft, Windows 10’a desteği sonlandıracağı tarihi açıkladı

Microsoft’un 6 yıl önce kullanıma sunduğu Windows 10 işletim sistemine sunduğu yazılım ve güvenlik güncellemesi…

Dünya’da çevreyi en çok kirleten 10 şirket

Karbondioksit yaratma yüzdelerine göre çevreyi en çok kirleten 10 şirket belli oldu. The Carbon Majors…

Gübre fiyatlarındaki artış son 1 yılda yüzde 100’ü aştı

Bloomberg HT'den İrfan Donat'ın aktardığı habere göre son 1 yılda çiftçinin en çok kullandığı kimyasal…

Rusya Merkez Bankası faiz artırdı

Bloomberg HT'nin aktardığı habere göre Rusya Merkez Bankası piyasa beklentileri doğrultusunda politika faizini yüzde 5,50…