Kategoriler: DünyaEkonomi

Yellen’dan zayıf gelen istihdam verisiyle ilgili iyimser yorum

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, ekonomist beklentilerin oldukça altında kalan istihdam verilerine ilişkin iyimser değerlendirmelerde bulundu. Yellen, nisanda istihdamdaki artışın ekonomide “devam eden ilerlemeyi” yansıttığını söyledi.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, Nisan’da tarım dışı istihdamda yaşanan artışın ekonomide “devam eden ilerlemeyi” yansıttığını belirterek, gelecek yıl tam istihdama ulaşılacağına inandığını söyledi.

Yellen, Beyaz Saray’da katıldığı basın toplantısında, göreve geldiklerinde ekonominin bir krizde olduğunu ve çözüm olarak Amerikan Kurtarma Paketi’ni hayata geçirdiklerini anlattı.

Toparlanmaya giden yolun, uzun olacağını bildiklerini ifade eden Yellen, nisanda istihdamda yaşanan 266 bin kişilik artışın “devam eden ilerlemeyi” yansıttığını dile getirdi.

Yellen, iş gücünün devam eden büyümesinden cesaret alınması gerektiğini, bunun ekonominin salgını yenmesinin umut verici bir işareti olduğunu aktardı.

Hazine Bakanı Yellen, şöyle devam etti:

“Her şeye rağmen dikkate değer bir ilerleme kaydettik. Bir yıl önce, bir ayda 20 milyondan fazla kişinin işini kaybettiğini öğrendik. Gelecek yıl tam istihdama ulaşacağımıza inanıyorum. Ancak bugünün rakamları, ekonomimiz iyileşmeye devam ettiğini, henüz bitmediğini de gösteriyor. Ekonomimiz iyileşmeye devam ederken, daha iyi bir şekilde inşa edebileceğimiz yolları düşünmek önemli. Ve bu yollardan biri daha yüksek iş gücü piyasasına katılımın önündeki engelleri kaldırmaktır. Şimdi sürekli iş büyümesini görsek de daha fazla istihdam, sonuçta daha fazla kişinin iş gücü piyasasına katılmasını gerektirecektir.”

En son İçerik

Müsilaj

Marmara’daki kirliliği görünce yıllar öncesine gittim. Çocukluğum anneme, babama denize gitmek için yalvarmakla geçerdi. Ya…

Müsilajın Marmara Denizi’nde balıkçılığa etkisi

Uzmanlara göre geçtiğimiz günlerde Marmara Denizi'nde ortaya çıkan müsilaj (deniz salyası) Marmara Denizi'ndeki balıkçılığı hem…

Microsoft, Windows 10’a desteği sonlandıracağı tarihi açıkladı

Microsoft’un 6 yıl önce kullanıma sunduğu Windows 10 işletim sistemine sunduğu yazılım ve güvenlik güncellemesi…

Dünya’da çevreyi en çok kirleten 10 şirket

Karbondioksit yaratma yüzdelerine göre çevreyi en çok kirleten 10 şirket belli oldu. The Carbon Majors…

Gübre fiyatlarındaki artış son 1 yılda yüzde 100’ü aştı

Bloomberg HT'den İrfan Donat'ın aktardığı habere göre son 1 yılda çiftçinin en çok kullandığı kimyasal…

Rusya Merkez Bankası faiz artırdı

Bloomberg HT'nin aktardığı habere göre Rusya Merkez Bankası piyasa beklentileri doğrultusunda politika faizini yüzde 5,50…