Kategoriler: DünyaEkonomi

İngiltere MB faizi değiştirmedi, varlık alımlarını azalttı

İngiltere Merkez Bankası Mayıs ayı toplantısında politika faizi ve varlık alım programını değiştirmedi. Banka toparlanma nedeniyle acil varlık alım programını yavaşlattı.

Banka politika faizini beklentiler dahilinde değiştirmeyerek rekor düşük seviye olan yüzde 0.1’de, varlık alım programını 895 milyar sterlinde tuttu. Karar oy birliğiyle alındı. Pandemi nedeniyle devreye giren haftalık 4.4 milyar sterlin olan acil varlık alım programını ise 3.4 milyar sterline çekeceğini duyurdu.

Açıklamada, hızlı aşılamanın etkisiyle önceki tahminlerden daha güçlü şekilde toparlanma beklendiği ve bu yılın devamında pandemi öncesi seviyelere dönülebileceği ifade edildi.

Banka 2021 yılı büyüme tahminini yüzde 5’ten yüzde 7.25’e yükseltti. 2022 yılı tahmini ise yüzde 7.25’ten yüzde 5.75’e düşürüldü. Ekonomi geçen sene yüzde 10’luk sert daralma kaydetmişti.

Açıklamada sağlık riski ve belirsizliklerin azalmasının, parasal ve mali teşviklerin talebi desteklediği vurgulandı. Enflasyonun kısa vadede hedefe yaklaşacağı öngörüldü.

En son İçerik

Galatasaray’ın yeni başkanı Burak Elmas oldu

Geçtiğimiz günlerde projelerinden ilk kez Finans ve Ticaret'e bahseden Burak Elmas, Galatasaray'ın 38. başkanı oldu.…

“Türkiye, dünyada en çok mülteci barındıran ülke konumunda”

Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonunca "20 Haziran Dünya Mülteci Günü" etkinliğinde konuşan Milli Eğitim Bakanlığı…

İbrahim Reisi İran’ın 8. Cumhurbaşkanı seçildi

İran'da 18 Haziran tarihinde yapılan 13. Cumhurbaşkanlığı Seçimlerinin ilk resmi sonuçlarına göre muhafazakar aday İbrahim…

TAV’dan Kuzey Makedonya’ya yatırım kararı

TAV, Kamuyu Aydınlatma Platformu'na yaptığı açıklamada Kuzey Makedonya’da 49,7 milyon euro yatırım yapılacağını açıkladı. TAV…

Kurulan şirket sayısı geriledi

Kurulan şirket sayısı, mayısta bir önceki aya göre yüzde 47,7 azalarak 4 bin 480, kapanan…

Günlük aşılama 1,5 milyonu aştı

Türkiye'de günlük aşılamada 17 Haziran itibariyle yeni rekor kaydedildi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın verdiği verilere…