Kendini var edebilme etiği

Sevgilerimizi söyleyemez olduk

Göremez olduk nice güzellikleri

Yalanı öğrendik

Utanmayı öğrendik

İnandık sonraları

Bütün yaratıklardan üstün olduğumuza

Büyük zekâmız

Önce kafesi, zinciri, zulmü icat etti;

İyilik güzellik ve doğruluk adına

Hiçbir şey kalmadı inandığımız

Aradan bin yıllar geçip

Atom parçalanıncaya kadar

Zaten paramparça olmuştu insanlığımız…!

                                      Ümit Yaşar Oğuzcan

Önce bu şiirdeki gibi insanlığımızı paramparça ettik ve o günden beri de uğraşıyoruz tekrar toparlayabilmek için. Halbuki biz kusursuz yaratılmadık mı? Harika donanımlarla gelmedik mi dünyaya? Ne oldu sonra nasıl değiştik ki, hep kendimizi yeniden inşa etmekten, bilinç altımızı temizlemekten bahsediyoruz? Neler oldu bize? Ne ara kirlendik bu kadar!

Bu konunun içine girebilmek için psikolojinin kıyılarından biraz daha çerçevemi genişletip Felsefeye girmek gerektiğini düşündüm. İkinci büyük aşkım olan Felsefe ve elbette felsefe denince, insanın kendini var edebilmesi denince ‘etik’ kavramlardan bahsetmeden olmaz.

Peki nedir Etik? Etik doğru davranışlarda bulunmak, doğru bir insan olmak ve değerler hakkında düşünme pratiğidir. Etik terimi Yunanca “kişilik, karakter” anlamına gelen “ethos” sözcüğünden türemiştir.

Toplumsal sorunlar adı verilen sorunlar, kişilerin kendilerini var edemediklerinde başkaları üzerinde var olmaya çalışmalarının sonucunda gelen sorunlardır.

Kendini Var etmek demek ise, kararlar alabilmek, seçim yapabilmek, seçimlerin sorumluluğunu almak, özgürleşmek, amaçlar belirlemek, bu amaçlar doğrultusunda etkinliklerde bulunmak demektir. Kendini var edememek ise bunları gerçekleştirmek yerine başkalarının yaşamlarıyla ‘uğraşmak’ demektir. Ne çok severiz başkalarının yaşamlarıyla uğraşmayı!

Her zaman kusursuz olabilmek için uğraşıyoruz. Kusurlarımızı saklamaya çalışarak bunu yapmak işin trajik-komik kısmı. Aslında senin kendinde eksiklik gibi gördüğün şeyin özgünlük olduğunu fark etsek, en azından daha az yorulur daha çok kendimiz olurduk.

Kendin olmak, sende kusur gibi gözüken şeyin, senin farkın olduğunu anladığında kendini var edebilmeye başlarsın. İşte bu kadar basit, o yüzden kimseye benzemeye çalışmamalı insan, özgünlüğünü bozmamalı.

Kendinize ait fikir ve net düşünceleriniz yoksa kalabalığın içinde yok olursunuz. Net fikir söylemekte bir tür sınır çizmektir. Doğruluğundan emin olduğunuz kişiliğinizin, düşüncelerinizin ve sınırlarınızın farkında olun.

Kendilik bilgisi üzerine çok yazmış olan bir filozoftur Nietzsche. Nietzsche’nin tüm ahlaksal, toplumsal değerlere başkaldırması, kendi değerini yaratacak kadar cesur olan üst insanın yaşamı evetlemesi, elinde çekiç ile her türden kalıplaşmış düşünceyi, doğmayı, bağlılığı, iyi-kötü geleneği yıkarak ilerleyen yaratıcı insan tipi, kişiyi kendi yaşamının sorumlusu yapar.

Nietzsche’ ye göre tüm insanlık kurumları kişinin kendisinden kaçması için oluşturulmuştur. Yani kendimizi var edebilme yerine kurumlardan, dış otoritelerden almaya kalkıştığımız sözde güç ile var olmaya çalıştıkça gittikçe kendimizden uzaklaşarak hayata devam ederiz.

İnsan kendi dışında her türlü bilgiye çok kolay ulaşabilirken; Uzaya gitmekten, yeraltına inmekten, uçmaktan, define bile aramaktan daha zor olan şeydir insanın kendini araması, kendini anlamaya yönelmesi ve kendini gerçek kendiliği var edebilmesi…Bazen insan ne zaman kendisi ile tanışacak diye sormadan edemiyorum.

En son İçerik

Müsilaj

Marmara’daki kirliliği görünce yıllar öncesine gittim. Çocukluğum anneme, babama denize gitmek için yalvarmakla geçerdi. Ya…

Müsilajın Marmara Denizi’nde balıkçılığa etkisi

Uzmanlara göre geçtiğimiz günlerde Marmara Denizi'nde ortaya çıkan müsilaj (deniz salyası) Marmara Denizi'ndeki balıkçılığı hem…

Microsoft, Windows 10’a desteği sonlandıracağı tarihi açıkladı

Microsoft’un 6 yıl önce kullanıma sunduğu Windows 10 işletim sistemine sunduğu yazılım ve güvenlik güncellemesi…

Dünya’da çevreyi en çok kirleten 10 şirket

Karbondioksit yaratma yüzdelerine göre çevreyi en çok kirleten 10 şirket belli oldu. The Carbon Majors…

Gübre fiyatlarındaki artış son 1 yılda yüzde 100’ü aştı

Bloomberg HT'den İrfan Donat'ın aktardığı habere göre son 1 yılda çiftçinin en çok kullandığı kimyasal…

Rusya Merkez Bankası faiz artırdı

Bloomberg HT'nin aktardığı habere göre Rusya Merkez Bankası piyasa beklentileri doğrultusunda politika faizini yüzde 5,50…