Kategoriler: EkonomiTürkiye

Çimsa’dan ilk çeyrekte 161 milyon TL net kâr

Çimsa yılın ilk çeyreğinde beklentilerin üzerinde kâr rakamı açıkladı. Oyak Yatırım ve Ziraat Yatırım açıklanan rakamların hisse için pozitif olduğunu belirtti.

Çimsa yılın ilk çeyreğinde 161 milyon TL net kâr açıkladı.

Şirketin bu dönemdeki satış gelirleri yıllık yüzde 95,4 oranında büyüme kaydederek 639,3 milyon TL’ye yükseldi. Brüt kârı yıllık yüzde 122,9 oranında artışla 138,5 milyonTL oldu. Brüt kâr marjı da 2,7 puan artarak yüzde 21,7 olarak gerçekleşti.

Oyak Yatırım, Çimsa’nın 53 milyon TL olan piyasa beklentisinin ve 60 milyon TL olan kendi beklentilerinin oldukça üstünde kâr açıkladığını ve sonuçların kısa vadede, Çimsa üzerinde pozitif bir etki yaratacağını belirtti.

Yeni on iki aylık hedef fiyatın 26.94TL olduğu belirtilerek Çimsa için “Endekse Paralel Getiri” önerisi korundu.

Açıklamada “Beklentilerden güçlü gerçekleşen operasyonel sonuçlar, özkaynak yöntemi ile değerlenen Exsa ve CSC firmalarından elde edilen 44 milyon TL’lik gelir, 24 milyon TL tutarındaki Sabit Kıymet Satış Gelirleri ve düşük sayılabilecek yüzde 12,4 oranındaki efektif vergi oranı, net kârdaki sapmanın ana nedenleri oldu.

2021 ve 2022 FAVÖK tahminlerimizde, yukarı yönlü gerçekleştirdiğimiz %15’lik revizyonlar neticesinde, on iki aylık 23.50TL/hisse hedef fiyatımızı 26.94TL/hisse’ye yükseltiyoruz. 2021 yılında şirketin; 2,595 milyon TL ciro, 576 milyon TL FAVÖK ve 325 milyon TL net kar açıklamasını bekliyoruz.“ ifadeleri yer aldı.

Ziraat Yatırım açıklanan rakamların hisse için pozitif olduğunu bildirdi.

En son İçerik

Müsilaj

Marmara’daki kirliliği görünce yıllar öncesine gittim. Çocukluğum anneme, babama denize gitmek için yalvarmakla geçerdi. Ya…

Müsilajın Marmara Denizi’nde balıkçılığa etkisi

Uzmanlara göre geçtiğimiz günlerde Marmara Denizi'nde ortaya çıkan müsilaj (deniz salyası) Marmara Denizi'ndeki balıkçılığı hem…

Microsoft, Windows 10’a desteği sonlandıracağı tarihi açıkladı

Microsoft’un 6 yıl önce kullanıma sunduğu Windows 10 işletim sistemine sunduğu yazılım ve güvenlik güncellemesi…

Dünya’da çevreyi en çok kirleten 10 şirket

Karbondioksit yaratma yüzdelerine göre çevreyi en çok kirleten 10 şirket belli oldu. The Carbon Majors…

Gübre fiyatlarındaki artış son 1 yılda yüzde 100’ü aştı

Bloomberg HT'den İrfan Donat'ın aktardığı habere göre son 1 yılda çiftçinin en çok kullandığı kimyasal…

Rusya Merkez Bankası faiz artırdı

Bloomberg HT'nin aktardığı habere göre Rusya Merkez Bankası piyasa beklentileri doğrultusunda politika faizini yüzde 5,50…