Kategoriler: DünyaGündemOtomotiv

ABD Ticaret Bakanlığı’ndan Tayvanlı çip üreticilerine baskı

ABD Ticaret Bakanlığı, yarı iletken üreticisi Tayvan Semıconductor Manufacturing Company (TSMC) ve diğer Tayvanlı firmalara, çip krizi yaşayan ABD’li otomotiv firmalarına öncelik vermeleri için baskı yapıyor.

ABD Ticaret Bakanı Gina Raimondo, Bakanlığın Tayvanlı firmalarla çip sıkıntısı yaşayan ABD’li otomotiv şirketlerine öncülük tanıması için görüşmelerde bulunduklarını belirtti.

Raimondo “Tayvanlı şirketlerin ve TSMC’nin otomobil şirketlerimize öncelik tanıması için görüşmeler yapıyoruz” diye konuştu. Raimondo, orta ve uzun vadeli çözümün ABD’de daha fazla çip üretmek olduğunu ve ülkede yarı iletken üretimi için yatırımların artması gerektiğini söyledi.

Yarı iletken devi TSMC, Reuters’a açıklama yaparak küresel çapta otomotiv sektöründe sıkıntılara yol açan çip krizini aşmak için tüm taraflarla çalıştıklarını belirtti.

Şirket CEO’su C. C. Wei geçen ayki açıklamasında sektörü desteklemek ve kapasitesini artırmak için Ocak ayından beri müşterileriyle çalıştıklarını ancak Texas’taki kar fırtınası ve Japonya’da imalat sektöründeki sıkıntılar nedeniyle çip krizinin daha da kötüleştiğini söylemişti.

ABD Ticaret Bakanlığı’nın gelecek hafta çip krizini görüşmek üzere otomobil üreticileriyle üst düzey toplantı yapması bekleniyor.

En son İçerik

Müsilaj

Marmara’daki kirliliği görünce yıllar öncesine gittim. Çocukluğum anneme, babama denize gitmek için yalvarmakla geçerdi. Ya…

Müsilajın Marmara Denizi’nde balıkçılığa etkisi

Uzmanlara göre geçtiğimiz günlerde Marmara Denizi'nde ortaya çıkan müsilaj (deniz salyası) Marmara Denizi'ndeki balıkçılığı hem…

Microsoft, Windows 10’a desteği sonlandıracağı tarihi açıkladı

Microsoft’un 6 yıl önce kullanıma sunduğu Windows 10 işletim sistemine sunduğu yazılım ve güvenlik güncellemesi…

Dünya’da çevreyi en çok kirleten 10 şirket

Karbondioksit yaratma yüzdelerine göre çevreyi en çok kirleten 10 şirket belli oldu. The Carbon Majors…

Gübre fiyatlarındaki artış son 1 yılda yüzde 100’ü aştı

Bloomberg HT'den İrfan Donat'ın aktardığı habere göre son 1 yılda çiftçinin en çok kullandığı kimyasal…

Rusya Merkez Bankası faiz artırdı

Bloomberg HT'nin aktardığı habere göre Rusya Merkez Bankası piyasa beklentileri doğrultusunda politika faizini yüzde 5,50…