Kategoriler: BorsaDöviz

TL gelişen para birimlerinde düşüşe öncülük ediyor

Fed Başkanı Jerome Powell’ın ABD’de ekonomik toparlanmanın tüm kesimlere yayılmadığı yorumu ABD tahvillerinde alım getirirken, doların da küresel piyasalarda güçlendiği görüldü. Bu ortamda gelişen ülke para birimleri dolar karşısında Türk Lirası öncülüğünde düşüş kaydetti.

Dolar küresel piyasalarda haftanın ikinci işlem gününde güçlü bir pozisyona geçerken, gelişen para birimleriyle birlikte Türk Lirası da gerileme kaydetti.

Güne 8,25 seviyesinden başlayan Dolar/TL kurunda günlük yükseliş yüzde 1’i aştı ve kurda 8,34 seviyesinin üzeri test edildi.

Türkiye’nin risk primi 420 baz puandan işlem görürken, gösterge tahvil faizi ise yüzde 17,94 seviyesinde.

Enflasyon verilerinin açıklanmasının ardından Merkez Bankası’nın para politikası patikasına ilişkin analizler de gelmeye başladı. Bu yöndeki analizlerden birisi de Barclays tarafından paylaşıldı.

Barclays, yayımladıkları bir araştırma raporunda, enflasyonun Ekim ayına kadar yüzde 17 civarında olacağını ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın faiz indirmekte zorlanacağını belirtti.

Enflasyonun henüz tepe noktası ulaşmadığını belirten Barclays, gelecek aylardaki dezenflasyonist baz etkisine rağmen hala tam olarak pozitif bir eğilimin sinyallerini göremediklerini ve ekim ayına kadar enflasyonun yüzde 17’nin üzerinde kalmasını beklediklerini söyledi.

Bu beklentiler dahilinde 2021’in dördüncü çeyreğine kadar faiz indirimi beklemediklerini vurgulayan Barclays Analisti Ercan Ergüzel, dördüncü çeyrekte 350 baz puanlık bir indirim yapılacağını düşündüklerini ifade etti.

ING Bank ise yayımladığı bir araştırma raporunda, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın üçüncü çeyreğin sonlarına doğru faiz indirmeye başlamasını beklediklerini söyledi.

En son İçerik

Dolar/TL faiz kararı sonrası yatay

Dolar/TL, Fed'in değişen tahminleriyle ciddi bir yükseliş kaydederken Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın perşembe günkü faiz…

İstanbul’un en değerli 10 mahallesi

İstanbul'un ortalama konut metrekare satış fiyatlarının en yüksek olduğu mahalleler sıralandı. İstanbul'un en değerli mahalleleri…

Euro Bölgesi’nde TÜFE Mayıs’ta yüzde 2 arttı

Euro Bölgesi’nde TÜFE Mayıs’ta tahminlere paralel olarak yüzde 2’ye yükseldi. Enerji fiyatlarındaki sert yükseliş ve…

Erdoğan: Biden’a F-35 ve S-400’de farklı bir adım beklemeyin dedim

Biden ile görüşmesine değinen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Türkiye olarak gerek F-35 gerekse S-400 konusunda…

Küresel piyasalarda Fed’in şahin tahminleri satış getirdi

Küresel piyasalarda Fed'in şahin öngörüleri riskli varlıklarda satış baskısı yarattı. Fed’in tahminleri aracılığıyla daha şahin…

Özel sektörün yurtdışı borcu Nisan’da geriledi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası verilerine göre Nisan sonu itibarıyla, özel sektörün yurt dışından sağladığı toplam…