Sağduyulu insanların aklıyla oynayan aptallar

İşte tablo ortada. Resmî rakamlara göre 14 ayda 40 bin vatandaşımız Korona illetine yakalanıp bu dünyadan göçmüş. Ancak aylardır tam akşam yemeği saatinde yayınlanan rakamları Loto toto sonuçları sananların yürekleri sızlamıyor.  Onlara ve yakınlarına virüs bulaşmamış gibi bir tavır takınmaları da çabası. Bir de utanmadan ülke genelinde alınan kapanma kararına rağmen sokaktan eve girmek bilmiyorlar. Bu yetmiyormuş gibi uyduruk belgeler düzenleyerek zorunlu olarak evlerine hapsedilmiş milletle dalga geçiyorlar.

Başı boşluğu ile kendini virüsün ve dolayısıyla Azrail’in hedefi haline getiren ileri zekalılar (!) yüzünden düştüğümüz durum ortada. 17 günlük kapanmanın ilk gününü saymazsak, tesellim şu ki; İçişleri Bakanlığına bağlı güvenlik birimlerinin, bizleri enayi yerine koyanlara karşı bu defa göz açtırmamakta kararlı görünmesidir. Yeri gelmişken sayın Bakan Süleyman Soylu ve ekibini kutluyorum. Tabi sağlık çalışanlarını da unutmamak gerek.

Bir tarafta canını dişine takarak ölüm kalım savaşı veren hastalara el uzatan sağlıkçılar öte yanda kendi hevesi uğruna milletin aklıyla oynamaya kalkan uyanıklar… Milyonlarca vatandaşın her yönden fedakârlık yaptığı bir dönemde, hiçbir şey yokmuş gibi elini kolunu sallayarak gezenlere para cezası ile birkaç yaptırımın daha uygulanması belki akılların başa gelmesine etki yapabilir. Artık sabırların son deminde iken söz dinlemeyen, kural tanımayan ileri zekalılara(!) anlayacakları dilden yaklaşmanın zamanı gelmiştir.

Milletçe böyle bir badirenin altından kalkacak iradeye sahip olmak zorundayız. Buna rağmen milyonların fedakarlığını hiçe sayarak sağda solda fink atanlardan bir kısmının yaptığı bencilce hareketlere hepimiz şahit oluyoruz. Salgının ilk çıktığı günden bugüne kadar farklı adreslerden aynı acı haberleri almak hepimizi yorduğu halde inatçılıkta herkesle yarışanlar yüzünden yine evlerimizdeyiz. En çok güvendiğimiz konularda bile kendini akıllı sananlarla karşılaştık. Salgınla mücadelenin önemli araçlardan biri olan HES kodunda yapılan sahtekarlık vakaların artmasında rol oynadı. Korona virüs testi pozitif çıkan ve karantinada olması gereken kişiler, başkasına ait ve ‘risksiz’ yazan HES koduyla kamu kurumlarında, toplu taşıma araçlarında, AVM ve restoranlarda kalabalığa karıştı. Nice sahtekarlıkları bir bir sıralamak mümkün ama virüs yüzünden kaybettiklerimizi geriye getirmek mümkün görünmüyor.

Artık kim ne derse desin, mayıs ortasına kadar sürecek olan kapanma son şansımızdır. Eğer hayal ettiğimiz günlere kavuşmak istiyorsak hepimiz başta kendimiz ve ailemiz için kurallara uyalım. Kaybettiğimiz 40 bin vatandaşımızın yanı sıra, gecesini gündüzüne katan sağlık çalışanlarının ve güvenlik güçlerimizin hatırına biraz daha sabredelim. Ne fırsatçı olalım ne de fırsatçılara göz yumalım. Yoksa kul hakkı ile bu dünyadan göçüp gitmeye hazırlanın derim. Bu Ramazan gününde yapılan hiçbir ibadet sizi, bizi kul hakkından kurtaramaz. Bu kadar sözden sonra anlayana sivrisinek saz, anlamayana kesilen cezalar az.

En son İçerik

Galatasaray’ın yeni başkanı Burak Elmas oldu

Geçtiğimiz günlerde projelerinden ilk kez Finans ve Ticaret'e bahseden Burak Elmas, Galatasaray'ın 38. başkanı oldu.…

“Türkiye, dünyada en çok mülteci barındıran ülke konumunda”

Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonunca "20 Haziran Dünya Mülteci Günü" etkinliğinde konuşan Milli Eğitim Bakanlığı…

İbrahim Reisi İran’ın 8. Cumhurbaşkanı seçildi

İran'da 18 Haziran tarihinde yapılan 13. Cumhurbaşkanlığı Seçimlerinin ilk resmi sonuçlarına göre muhafazakar aday İbrahim…

TAV’dan Kuzey Makedonya’ya yatırım kararı

TAV, Kamuyu Aydınlatma Platformu'na yaptığı açıklamada Kuzey Makedonya’da 49,7 milyon euro yatırım yapılacağını açıkladı. TAV…

Kurulan şirket sayısı geriledi

Kurulan şirket sayısı, mayısta bir önceki aya göre yüzde 47,7 azalarak 4 bin 480, kapanan…

Günlük aşılama 1,5 milyonu aştı

Türkiye'de günlük aşılamada 17 Haziran itibariyle yeni rekor kaydedildi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın verdiği verilere…