Kategoriler: DünyaEkonomi

Biden 4 trilyon dolarlık paket için müzakereye hazır

ABD Başkanı Joe Biden’ın 4 trilyon dolarlık teşvik paketi şimdi onay için Kongre’de. Daha önceki pandemi teşvik paketinin aksine bu kez her iki partinin daha kolay uzlaşması bekleniyor.

İsmini vermek istemeyen bir kaynak, Biden’ın teklifi geçirmek için farklı görüşlere açık olduğunu belirtiyor. Biden’ın 1.9 trilyon dolarlık koronavirüs destek paketinde yaptığının aksine bu kez Kongre liderlerini 12 Mayıs’ta ağırlamayı planlıyor.

ABD’de ekonomik toparlanmanın güçlenmesi nedeniyle Cumhuriyetçilerin trilyonlarca dolarlık harcamaları içeren paketi onaylaması kolay olmayabilir. Ülkede Cuma açıklanacak olan tarım dışı istihdam verisinin 900 binin üzerinde artması bekleniyor.

Beyaz Saray Danışmanı Anita Dunn CNN’e verdiği mülakatta “Başkan Biden bunun karşılıklı müzakere işi olduğunu ve bir noktada uzlaşı sağlanması gerektiğini biliyor. Her iki tarafın da paketi onaylamasını istiyor. Fikirlere açığız, şimdi tartışma zamanı” şeklinde konuştu.

Biden’ın ekibi ‘Amerikan İstihdam Paketi’ için politika yapıcılar ve yöneticilerle 415’ten fazla telefon görüşmesi yaptı, Cumhuriyetçilere de en az 24 kez brifing verildi.

Kongre’deki Demokratların planın nasıl ilerleyeceği konusunda henüz strateji belirlemediği ifade edildi.

En son İçerik

Müsilaj

Marmara’daki kirliliği görünce yıllar öncesine gittim. Çocukluğum anneme, babama denize gitmek için yalvarmakla geçerdi. Ya…

Müsilajın Marmara Denizi’nde balıkçılığa etkisi

Uzmanlara göre geçtiğimiz günlerde Marmara Denizi'nde ortaya çıkan müsilaj (deniz salyası) Marmara Denizi'ndeki balıkçılığı hem…

Microsoft, Windows 10’a desteği sonlandıracağı tarihi açıkladı

Microsoft’un 6 yıl önce kullanıma sunduğu Windows 10 işletim sistemine sunduğu yazılım ve güvenlik güncellemesi…

Dünya’da çevreyi en çok kirleten 10 şirket

Karbondioksit yaratma yüzdelerine göre çevreyi en çok kirleten 10 şirket belli oldu. The Carbon Majors…

Gübre fiyatlarındaki artış son 1 yılda yüzde 100’ü aştı

Bloomberg HT'den İrfan Donat'ın aktardığı habere göre son 1 yılda çiftçinin en çok kullandığı kimyasal…

Rusya Merkez Bankası faiz artırdı

Bloomberg HT'nin aktardığı habere göre Rusya Merkez Bankası piyasa beklentileri doğrultusunda politika faizini yüzde 5,50…