Kategoriler: DünyaGündem

Kolombiya’dan vergi reformunda geri adım

Kolombiya’da hükümet, protestolara yol açan vergi reformu yasa tasarısında değişikliğe gidecek

Kolombiya’da 3 günden bu yana devam eden vergi reformu karşıtı gösterilerde 2 kişinin ölmesi, 150’den fazla kişinin yaralanmasının ardından hükümet yasa tasarısında değişikliğe gitme kararı aldı.

Kolombiya Devlet Başkanı Ivan Duque, bir televizyon kanalında katıldığı programda, Kongre’ye sundukları vergi reformu tasarısını geri çekmeyeceklerini ancak çeşitli düzenlemeler içeren yeni bir metin hazırlayacaklarını belirtti.

Bazı ürün ve hizmetlerde KDV artırma teklifini tasarından çıkaracaklarını bildiren Duque, “Maliye Bakanlığı, Kongre, partiler, sivil toplum kuruluşları ve özel sektörün sunduğu değerli önerilerle birlikte tasarıda yeni bir metin oluşturma talimatını verdim.” ifadesini kullandı.

Duque, Kolombiyalıların temel aile sepetine dokunulmayacağını dile getirerek, “Mallarda ve hizmetlerde KDV artışı olmayacak ve vergiyle ilgili mevcut kurallar değişmeyecek, ayrıca bugün gelir vergisi ödemeyenler de ödemeyecek. Başka bir deyişle, gelir vergisi tabanı genişletilmeyecek.” dedi.

Sivil toplum örgütleri ise bir kez daha yeni vergi reformu tasarısının tümüyle geri çekilmesini istediklerini, aksi halde ülke genelinde yeni ulusal grevler başlatacaklarını açıkladı.

Kolombiya’da sendikalar, yerel topluluklar, öğrenci grupları ve çeşitli muhalif kesimlerin “ulusal grev” çağrısıyla devam eden vergi reformu karşıtı gösterilerde 2 kişi ölmüş, 150’den fazla kişi yaralanmıştı.

Barışçıl başlayan gösterilerin şiddet olaylarına dönüşmesi sonucu alışveriş merkezleri, bankalar ve süpermarketlerde yağmalama olayları yaşanmış, polis onlarca kişiyi gözaltına almıştı.

Olayların kontrolden çıktığı birçok kentte sokağa çıkma yasağı ilan edilmiş ve güvenlik önlemleri artırılmıştı.

En son İçerik

Dolar/TL faiz kararı sonrası yatay

Dolar/TL, Fed'in değişen tahminleriyle ciddi bir yükseliş kaydederken Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın perşembe günkü faiz…

İstanbul’un en değerli 10 mahallesi

İstanbul'un ortalama konut metrekare satış fiyatlarının en yüksek olduğu mahalleler sıralandı. İstanbul'un en değerli mahalleleri…

Euro Bölgesi’nde TÜFE Mayıs’ta yüzde 2 arttı

Euro Bölgesi’nde TÜFE Mayıs’ta tahminlere paralel olarak yüzde 2’ye yükseldi. Enerji fiyatlarındaki sert yükseliş ve…

Erdoğan: Biden’a F-35 ve S-400’de farklı bir adım beklemeyin dedim

Biden ile görüşmesine değinen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Türkiye olarak gerek F-35 gerekse S-400 konusunda…

Küresel piyasalarda Fed’in şahin tahminleri satış getirdi

Küresel piyasalarda Fed'in şahin öngörüleri riskli varlıklarda satış baskısı yarattı. Fed’in tahminleri aracılığıyla daha şahin…

Özel sektörün yurtdışı borcu Nisan’da geriledi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası verilerine göre Nisan sonu itibarıyla, özel sektörün yurt dışından sağladığı toplam…