Kategoriler: MakalelerSudaay Tat

Tam kapanma

Uzun zamandır devam eden coronavirüs mücadelesinde alınan ani karar ile aslında uzun zamandır beklenen tam kapanma nihayet geldi. Nihayet diyorum ama bu kimi insanları olumlu etkilerken kimi insanları ise oldukça olumsuz etkilemiş oldu.

Bir yanda halk bu fırsattan faydalanmak isteyerek tatil hevesi ile şehri terk etmeye karar verdi oysa ülkenin yarısından çoğu bu tam kapanma süresince yaklaşık 20 gün işe gitmeyen emek işçilerinden oluşuyor. Bu esnafların ne kazanacağı veya nasıl bir destek alacaklarını kimse bilmiyor.

Ayrıca bu sefer tam kapanmanın daha sıkı olacağı da konuşulan bir diğer konu. Peki vaka sayıları ne kadar azalacak? Vaka sayıları azalmaya başlasa bile halkın esnafı bu uzun süreye nasıl dayanacak?

Oysa diğer ülkeler aylarca tam kapanma yaptı ama işte durum şuan daha farklı çünkü maalesef bizim halkımıza yapılan destek hiç yeterli olmuyor. Bu da Türkiye’yi diğer Avrupa ülkelerinden ayıran bir diğer konu.

Tam kapanma konusuna dikkat çekmek istedim çünkü herkes bu kapanma sürecini iyi değerlendirecek şansa sahip değil ve bu konuda daha fazla şey yapılmalı. Vaka sayısı azalıyor olsa bile halkın bu fakirlik ve parasızlık karşısında ne kadar ayakta durabileceği bir soru işareti.

20 gün sonra neler olacağı da ayrı bir soru işareti. Burada verebileceğim bir tavsiye yok ama en azından kapanmanın getireceği sonuçlara biraz da olsa dikkat çekmek istedim. Umarım aç kalan halk için gerekli önlemler alınır ve yeteri kadar şanslı olmayan insanlar için bir önlem alınabilir.

En son İçerik

Galatasaray’ın yeni başkanı Burak Elmas oldu

Geçtiğimiz günlerde projelerinden ilk kez Finans ve Ticaret'e bahseden Burak Elmas, Galatasaray'ın 38. başkanı oldu.…

“Türkiye, dünyada en çok mülteci barındıran ülke konumunda”

Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonunca "20 Haziran Dünya Mülteci Günü" etkinliğinde konuşan Milli Eğitim Bakanlığı…

İbrahim Reisi İran’ın 8. Cumhurbaşkanı seçildi

İran'da 18 Haziran tarihinde yapılan 13. Cumhurbaşkanlığı Seçimlerinin ilk resmi sonuçlarına göre muhafazakar aday İbrahim…

TAV’dan Kuzey Makedonya’ya yatırım kararı

TAV, Kamuyu Aydınlatma Platformu'na yaptığı açıklamada Kuzey Makedonya’da 49,7 milyon euro yatırım yapılacağını açıkladı. TAV…

Kurulan şirket sayısı geriledi

Kurulan şirket sayısı, mayısta bir önceki aya göre yüzde 47,7 azalarak 4 bin 480, kapanan…

Günlük aşılama 1,5 milyonu aştı

Türkiye'de günlük aşılamada 17 Haziran itibariyle yeni rekor kaydedildi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın verdiği verilere…