Biden yönetime gelişinin 100’üncü gününde Türkiye’ye düşmanlığını yaptı

Biden, Türkiye karşıtı politikasını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı aramayarak göstermişti. 23 Nisan günü aradı, 24 Nisan’da sözde Ermeni Soykırımı’nı tanıyacağını belirtti ve maalesef biz de sessizce bekledik.

Türkiye’den ilk tepkiler cılız kaldı

Gelen tepkiler CHP’den, İYİ Parti’den geldi. AKP’nin sözcüsü, Cumhurbaşkanı Yardımcısı ve Parlamento Başkanı da seslerini çıkardılar fakat tüm çıkan sözler cılızdı. Türkiye’nin herhangi bir eylem planı olmadığı ortaya çıktı.

S-400’lerle tırmanan gerilim farklı bir boyuta taşındı

İlk önce Biden, F-35 programındaki 9. ülke olan Türkiye’yi çıkardı, 8 ülkeyle devam ediyorlar. Türkiye’nin bu güne kadar ödediği en az 1,4 milyar doları da hiç ettiler. Hiç ettikleri başka bir olay daha oldu. Türkiye’ye verilmesi kararlaştırılan beş F-35 savaş uçağı için pilotlarımız ABD’ye gitti, eğitim gördüler fakat maalesef uçakları alamadan THY uçağı ile geri döndüler.

Halının altına gizlenen sorunlar ortaya çıkıyor

Türk-Amerikan ilişkilerinde Halk Bankası olayı, Cumhurbaşkanı’nın servetine yönelik varsayımlar, Yunanistan’ı tam anlamıyla dost resmi içerisine alıp, Türkiye’yi düşman resmine koyması ve en önemlisi Suriye’de kurulan Kürt devleti Biden’ın Türkiye karşıtlığının en önemli adımları.

Amerşkan yönetimi ne kadar ileri gidebilir?

Biden, Türkiye’ye karşı tam şartlanmış bir şekilde… Obama’nın yardımcılığını yaparken bunu fazla ortaya çıkarmamıştı, şimdi çıkarıyor. Elinde olanak olsa, Lozan Anlaşması’nı fesh ettirip, Sevr’i uygulayacak. Zaten Lozan Anlaşması’nı ABD çok uzun bir süre kabul etmemişti. Türkiye’nin birçok bölgesinde gözü var. Özellikle Ruslardan aldığımız S-400 hava savunma sistemi onu çok rahatsız etti. Bu sistemi Türkiye’den çıkarma emelinde.

Bakalım Türkiye nasıl bir dayanışma içerisine girecek, nasıl sesini çıkaracak? Neleri yaptırım olarak getirecek?

Yaptırım olarak sadece Adana’daki İncilik ve Malatya’daki Kürecik askeri üslerini ABD’ye kapatmak yetmez, daha da önemli yaptırımlar lazım. ABD’nin bu tutumu Türkiye’yi NATO üyesi olarak görmediğini de ortaya çıkartıyor. Hiçbir NATO ülkesi bir başka NATO ülkesini silahlarla tehdit etmez. ABD, tabii ki AB’nin de ağzına bir parmak bal çalıyor. Transatlantik Anlaşması’nı gerçekleştirecek olması AB ülkelerini de kendisi için kazanmasını beraberinde getiriyor.   

En son İçerik

Müsilaj

Marmara’daki kirliliği görünce yıllar öncesine gittim. Çocukluğum anneme, babama denize gitmek için yalvarmakla geçerdi. Ya…

Müsilajın Marmara Denizi’nde balıkçılığa etkisi

Uzmanlara göre geçtiğimiz günlerde Marmara Denizi'nde ortaya çıkan müsilaj (deniz salyası) Marmara Denizi'ndeki balıkçılığı hem…

Microsoft, Windows 10’a desteği sonlandıracağı tarihi açıkladı

Microsoft’un 6 yıl önce kullanıma sunduğu Windows 10 işletim sistemine sunduğu yazılım ve güvenlik güncellemesi…

Dünya’da çevreyi en çok kirleten 10 şirket

Karbondioksit yaratma yüzdelerine göre çevreyi en çok kirleten 10 şirket belli oldu. The Carbon Majors…

Gübre fiyatlarındaki artış son 1 yılda yüzde 100’ü aştı

Bloomberg HT'den İrfan Donat'ın aktardığı habere göre son 1 yılda çiftçinin en çok kullandığı kimyasal…

Rusya Merkez Bankası faiz artırdı

Bloomberg HT'nin aktardığı habere göre Rusya Merkez Bankası piyasa beklentileri doğrultusunda politika faizini yüzde 5,50…