Kategoriler: DünyaEkonomi

AB’nin 4 büyüğünden 3’ü ilk çeyrekte daraldı

Avrupa Birliği’nin en büyük ekonomilerinden olan Almanya, İspanya ve İtalya ilk çeyrekte daralırken Fransa az da olsa büyüme kaydetmeyi başardı.

Avrupa’nın en büyük ekonomilerinden İtalya, Almanya ve İspanya ilk çeyrekte artan koronavirüs vakalarıyla daraldı. Fransa ise kısıtlamalara rağmen çok az büyümeyi başardı

Yavaş aşılamayla birlikte Avrupa Birliği’nin ekonomik toparlanma ne kadar geride kaldığı da büyüme rakamlarında görülüyor. Euro bölgesinde bulunan 19 ülkenin büyüme rakamlarıysa neredeyse kesin bir iki dipli resesyona işaret ederken, ABD aynı dönemde hanehalkı harcamalarıyla yüzde 6,4 büyüdü.

Almanya’da ilk çeyrekte ekonomi yıllık bazda yüzde 1,7 daralırken, İtalya’da yüzde 0,4 ve İspanya’da yüzde 0 ,5 geriledi. Bunun yanında sıkı karantina önlemleri uygulayan Fransa yıllık yüzde 0,4 büyüme kaydetti.

Bölgedeki en büyük ekonomi olan Almanya, ekonomistlerin beklentisinden daha fazla daralırken ülkedeki sıkı karantina önlemleri bu düşüşte etkili oldu.

İtalya’daki ekonomik daralma ise ülkenin çift dipli bir resesyonun içerisinde bulunduğunu gösteriyor. Başbakan Mario Draghi 260 milyar euro değerinde yeni bir harcama paketi planladığını açıkladı.

İspanya’da azalan tüketim ve yatırım ile birlikte büyümede dip görüldü. Hükümet ise AB’nin toparlanma fonunun devreye girmesiyle birlikte yılın ikinci yarısında bir toparlanma bekliyor.

Euro bölgesi’nin tamamı ise ilk çeyrekte yüzde 0,6 daraldı.

En son İçerik

“Türkiye, dünyada en çok mülteci barındıran ülke konumunda”

Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonunca "20 Haziran Dünya Mülteci Günü" etkinliğinde konuşan Milli Eğitim Bakanlığı…

İbrahim Reisi İran’ın 8. Cumhurbaşkanı seçildi

İran'da 18 Haziran tarihinde yapılan 13. Cumhurbaşkanlığı Seçimlerinin ilk resmi sonuçlarına göre muhafazakar aday İbrahim…

TAV’dan Kuzey Makedonya’ya yatırım kararı

TAV, Kamuyu Aydınlatma Platformu'na yaptığı açıklamada Kuzey Makedonya’da 49,7 milyon euro yatırım yapılacağını açıkladı. TAV…

Kurulan şirket sayısı geriledi

Kurulan şirket sayısı, mayısta bir önceki aya göre yüzde 47,7 azalarak 4 bin 480, kapanan…

Günlük aşılama 1,5 milyonu aştı

Türkiye'de günlük aşılamada 17 Haziran itibariyle yeni rekor kaydedildi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın verdiği verilere…

Suriyelileri ülkelerine peyderpey geri yollamamız lazım

Avrupa ülkeleri belirli sayıda Suriyeli geçici sığınmacıları aldılar. En fazla alan Almanya, İsveç, Danimarka gibi…