Kategoriler: EkonomiGündem

Yılsonu enflasyon tahmini 12,2

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, sunumunu yaptığı 2021 yılı ikinci enflasyon raporunda, yıl sonu enflasyon tahmininin yüzde 9,4’ten yüzde 12,2’ye revize edildiğini açıkladı.

TCMB Enflasyon Raporu bilgilendirme toplantısı TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu’nun sunumuyla sanal ortamda gerçekleştiriliyor. Merkez Bankası, ocak ayındaki yılın ilk enflasyon raporunda yüzde 9,4 olarak açıkladığı enflasyon tahminini yüzde 12,2 olarak revize etti. Yüzde 7 olan 2022 sonu enflasyon tahmini ise yüzde 7,5’e yükseltti. 2023 tahmini ise yüzde 5 olarak açıklandı. 

2021 yıl sonu enflasyon tahminini 2.8 puanlık güncellemeyle yüzde 12,2’ye yükselttiklerini açıklayan Kavcıoğlu, “Bir önceki rapor dönemine göre TL cinsinden ithalat fiyatlarına bağlı güncelleme 1.8 puan, gıdadaki yüksek seyir 0,4 puan yukarı itti. Yönetilen yönlendirilen fiyatlar büyük ölçüde haberleşme hizmetleri ÖİV artışı ve tütündeki vergi ayarlaması yansımalarıyla enflasyon tahmini 0,1 puan yukarı çekti. Ayrıca toplam talep koşullarının öngörülenden güçlü seyri çıktı açığında yapılan güncelleme yılsonu tahminine 0.4 puan artırıcı yönde katkıda bulundu. Enflasyon ana eğliminde gözlenen artış 2021 yıl sonu tahminin 0.1 puan yükseltti” ifadelerini kullandı.

2022 tahminilerinde yapılan yüzde 0,5 puanlık revizenin sebeplerini de açıklayan Kavcıoğlu, “Yüzde 7’den yüzde 7,5’e yükselttik. Geçmişe endeksleme ve ana eğilime bağlı olarak 0.3 puan yukarı çekti. Ayrıca TL cinsi ithalat fiyatları tahmini 0.3 puan yukarı çekerken gıdadaki güncelleme 0.1 puan yükseltti. Buna karşılık çıktı açığındaki güncelleme tahmini 0.2 puan azaltıcı yönde katkıda bulundu” açıklamalarında bulundu.

İthalat fiyatları yukarı yönlü güncellendi

Orta vadeli tahminler üretilirken başlangıç noktası olarak iktisadi görünümün esas alındığını açıklayan Kavcıoğlu, “İthalat fiyatları gıda fiyatları küresel büyüme maliyet politikası gibi dışsal unsurlar için varsayımları güncelledik. Son dönemde petroldeki yükseliş ve küresel toparlanma beklentilerinin güçlenmesiyle ham petrol fiyatlarına dair projeksiyonlar yukarı yönlü güncellendi. Petrol fiyatlarında 2021 ortalaması 64.4 dolar, 2022 ortalaması 64.9 dolar olacağı fiyatlamaya işaret ediyor. 2021 ortalaması 64.4 dolar, 2022 ortalaması 64.9 dolar olacağı fiyatlamaya işaret ediyor. Bu doğrultuda 2021’e ilişkin ithalat fiyatları varsayımını da yukarı yönlü güncelledik” dedi. 

En belirgin risk: Uluslararası fiyatlar

Gıda enflsyonu varsayımlarını ise döviz kuru gelişmeleri ve uluslararası fiyatlara ilişkin görünümü dikkate alarak 2021 ve 2022 için yukarı yönlü güncellendiğini açıklayan Kavcıoğlu, en belirgin risk unsuru olarak uluslararası fiyatların seyrine işaret etti. Dış talep görünümüne ilişkin varsayımlarda belirgin bir şekilde değişikliğe gitmediklerini ifade eden Kavcıoğlu, “Maliye politikası ve finansal politikaların para politikasıyla eşgüdümle uyumlu bir makro çerçevede belirleneceğini esas aldık” ifadelerini kullandı.

“PPK metinlerindeki değişikliklere bütüncül bir şekilde bakılmalı”

Kavcıoğlu son PPK toplantısının karar metninde ek sıkılaşma ve uzun bir müddet sıkı para politikası duruşunun sürdürüleceğine yönelik ifadelerin çıkarıldığının hatırlatıldığı soruya yanıt veren Kavcoğlu, değişikliklere bütüncül olarak bakılması gerektiğini söyledi. Kavcıoğlu’nun soruya ilişkin yanıtları şöyle oldu:

“Son karar metindeki değişikliklere bütüncül bakmak gerekiyor. Karar metnine eklenen kalıcı düşüşe işaret eden ibareler oluşana kadar güçlü dezenflasyonist etkiyi muhafaza edecek şekilde devam edecek politika fazinin oluşturulması. Önden yüklemeli parasal sıkılaşmaya gittik. İletişimimiz güçlendirdik enflasyon hedeflemesinde doğru olan yapılır böyle bir cümlenin olmamasına çok önem atfedilmesine şaşırıyorum. Kurul eskiden olduğu gibi şeffaf veri odaklı çerçevede almaya devam edecek. İfadeyi değiştirirken bunu özellikle ifade etmek istedim sıkı duruşumuzda değişiklik olmadığını net ifade edeyim. Daha önemlisi tüm paydaşlarımıza net mesaj vermeye çalışıyoruz.”

En son İçerik

Dolar/TL faiz kararı sonrası yatay

Dolar/TL, Fed'in değişen tahminleriyle ciddi bir yükseliş kaydederken Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın perşembe günkü faiz…

İstanbul’un en değerli 10 mahallesi

İstanbul'un ortalama konut metrekare satış fiyatlarının en yüksek olduğu mahalleler sıralandı. İstanbul'un en değerli mahalleleri…

Euro Bölgesi’nde TÜFE Mayıs’ta yüzde 2 arttı

Euro Bölgesi’nde TÜFE Mayıs’ta tahminlere paralel olarak yüzde 2’ye yükseldi. Enerji fiyatlarındaki sert yükseliş ve…

Erdoğan: Biden’a F-35 ve S-400’de farklı bir adım beklemeyin dedim

Biden ile görüşmesine değinen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Türkiye olarak gerek F-35 gerekse S-400 konusunda…

Küresel piyasalarda Fed’in şahin tahminleri satış getirdi

Küresel piyasalarda Fed'in şahin öngörüleri riskli varlıklarda satış baskısı yarattı. Fed’in tahminleri aracılığıyla daha şahin…

Özel sektörün yurtdışı borcu Nisan’da geriledi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası verilerine göre Nisan sonu itibarıyla, özel sektörün yurt dışından sağladığı toplam…