Kategoriler: BorsaDöviz

Dolar/TL’de tahvil sessizliği

Dolar/TL, hafta başından bu yana düşüş kaydederken, Fed toplantısı öncesi ABD Hazine tahvili faizlerindeki yükselişle birlikte çarşamba günü yatay bir seyir izliyor.

Dolar/TL , iki günlük düşüşten sonra çarşamba günü yatay bir seyir izliyor. Pazartesi günü 8,48 seviyesine kadar çıkan dolar kuru, sonrasında yüzde 2’den fazla düşüş kaydederek 8,22 civarında işlem görüyor.

Türkiye’nin kredi temerrüt risk primi (CDS) 426 baz puan seviyesinde bulunurken, 2 yıllık gösterge tahvil faizi yüzde 17,92 seviyesinde seyrediyor.

Türk Lirası geçen hafta dolara karşı yüzde 3,87 değer kaybederek en kötü performans gösteren ikinci gelişen ülke para birimi olurken, hafta başından bu yana yüzde 1,79 yükselişle dolara karşı en iyi performans gösteren gelişen ülke para birimi oldu.

10 yıl vadeli ABD Hazine tahvili faizi geçen hafta yüzde 1,53 seviyesine kadar gerilerken, bu hafta gerçekleştirilecek Fed toplantısı öncesinde yeniden yükselişe geçti. Haftaya yüzde 1,55 seviyesinde başlayan tahvil faizleri çarşamba günü yüzde 1,63 civarında bulunuyor.

Yatırımcılar Powell’ın değerlendirmesine odaklandı

Fed Başkanı Jerome Powell, çarşamba günü toplantı sonrasında gerçekleştireceği bir konuşmada ABD’deki faiz oranlarına ilişkin en son değerlendirmesini paylaşacak. Powell ve merkez bankası üyeleri, yatırımcılara enflasyon ve faiz beklentilerine ilişkin bankanın dilinde bir değişiklik olmayacağını söylemişti.

Ekonomistler, Federal Reserve’ün 120 milyar dolarlık varlık alım programını yıl sonundan önce azaltacağını düşünüyor.

Nisan ayı anketi, Mart ayında yapılan anketteki beklentilere göre daha erken bir tarihe işaret ederken, 2023 yılına kadar faiz artırımı beklentisinin bulunmadığını da gösteriyor. Buna karşın, Kanada Merkez Bankası geçen hafta devlet tahvili alımını azaltacağını ve faiz artırımına daha hızlı başlayacağını söyledi.

Ekonomistlerin yüzde 45’i Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) dördüncü çeyrekte varlık alımını azaltmasını beklerken, yüzde 14’ü bunun önceki üç ay içerisinde gerçekleşeceğini düşünüyor. 49 ekonomistin katıldığı ankette sonuçlar Mart ayına göre daha şahin bir beklenti olduğuna işaret etti.

En son İçerik

Dolar/TL faiz kararı sonrası yatay

Dolar/TL, Fed'in değişen tahminleriyle ciddi bir yükseliş kaydederken Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın perşembe günkü faiz…

İstanbul’un en değerli 10 mahallesi

İstanbul'un ortalama konut metrekare satış fiyatlarının en yüksek olduğu mahalleler sıralandı. İstanbul'un en değerli mahalleleri…

Euro Bölgesi’nde TÜFE Mayıs’ta yüzde 2 arttı

Euro Bölgesi’nde TÜFE Mayıs’ta tahminlere paralel olarak yüzde 2’ye yükseldi. Enerji fiyatlarındaki sert yükseliş ve…

Erdoğan: Biden’a F-35 ve S-400’de farklı bir adım beklemeyin dedim

Biden ile görüşmesine değinen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Türkiye olarak gerek F-35 gerekse S-400 konusunda…

Küresel piyasalarda Fed’in şahin tahminleri satış getirdi

Küresel piyasalarda Fed'in şahin öngörüleri riskli varlıklarda satış baskısı yarattı. Fed’in tahminleri aracılığıyla daha şahin…

Özel sektörün yurtdışı borcu Nisan’da geriledi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası verilerine göre Nisan sonu itibarıyla, özel sektörün yurt dışından sağladığı toplam…