Altında yükselen tahvil faizi endişesi

Altın fiyatları, Fed toplantısı öncesi ABD Hazine tahvili faizlerindeki yükseliş ile düşerken, gram altın ise dolar/TL ve küresel altın fiyatlarındaki düşüşü takip etti.

Altın fiyatları, Fed toplantısı öncesinde yükselen tahvil faizleriyle beraber geriledi. Gram altın ise Dolar/TL ve küresel altın fiyatlarındaki düşüşü takip etti.

Altın yatırımcıları, faiz oranlarında ya da varlık alım hızında bir değişiklik olup olmayacağına dair herhangi bir işaret görebilmek için Fed toplantısını yakından takip edecek.

10 yıl vadeli ABD Hazine tahvili faizi geçen hafta yüzde 1,53 seviyelerine kadar geriledikten sonra bu hafta yükselişe geçerek yüzde 1,62 seviyesine ulaştı.

Ons altın fiyatı

Ons altın, 2021 yılının ilk üç ayını da kayıpla kapatarak son 40 yıldaki en kötü ilk çeyrek performanslarından birini gösterdikten sonra Nisan ayını kazançla kapatmaya doğru ilerliyor.

Haftaya 1.777 dolar civarında başlayan ons altın, iki gündür dalgalı bir seyir izledikten sonra ABD Hazine tahvili faizindeki yükselişle birlikte 1.771 dolara geriledi.

Dolar/TL ve küresel altın fiyatlarındaki yükselişle birlikte pazartesi günü 484 TL’ye ulaşarak bu yılın zirvesine tırmanan gram altın, son iki günde dolar kurunda ve küresel altın fiyatlarında yaşanan düşüş ile 468 TL’ye kadar geriledi.

En son İçerik

Dolar/TL faiz kararı sonrası yatay

Dolar/TL, Fed'in değişen tahminleriyle ciddi bir yükseliş kaydederken Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın perşembe günkü faiz…

İstanbul’un en değerli 10 mahallesi

İstanbul'un ortalama konut metrekare satış fiyatlarının en yüksek olduğu mahalleler sıralandı. İstanbul'un en değerli mahalleleri…

Euro Bölgesi’nde TÜFE Mayıs’ta yüzde 2 arttı

Euro Bölgesi’nde TÜFE Mayıs’ta tahminlere paralel olarak yüzde 2’ye yükseldi. Enerji fiyatlarındaki sert yükseliş ve…

Erdoğan: Biden’a F-35 ve S-400’de farklı bir adım beklemeyin dedim

Biden ile görüşmesine değinen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Türkiye olarak gerek F-35 gerekse S-400 konusunda…

Küresel piyasalarda Fed’in şahin tahminleri satış getirdi

Küresel piyasalarda Fed'in şahin öngörüleri riskli varlıklarda satış baskısı yarattı. Fed’in tahminleri aracılığıyla daha şahin…

Özel sektörün yurtdışı borcu Nisan’da geriledi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası verilerine göre Nisan sonu itibarıyla, özel sektörün yurt dışından sağladığı toplam…