Kategoriler: EkonomiFinansTürkiye

Krediyle hisse yatırımı rekor seviyede

Kredili hisse yatırımları Mart ayında geçen seneye göre yüzde 72 artış göstererek rekor seviyeye ulaştı. Kredili hisse satın alma hızının yüzde 60’ın üzerine çıktığı dönemlerde S&P 500’ün ise düşüşe geçtiği biliniyor

Hisse satın almak için kullanılan kredili işlemlerin büyüme hızı, daha önce piyasada zayıflık görülen dönemlerdeki seviyeye ulaştı. Bank of America Stratejisti Stephen Suttmeier, paylaştığı bir araştırma notunda “S&P 500, kredili işlemlerdeki yıllık değişim oranının yüzde 60’ın üzerine çıkmasıyla zorlanabilir. Bu daha önce onlarca kez yaşanmış bir durum” dedi.

Finansal Sektör Düzenleme Kurumu tarafından derlenen verilere göre, kredili işlemlerle gerçekleştirilen hisse alımları Mart ayında 823 milyon dolar ile rekor seviyeye ulaşırken, geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 72 yükseliş kaydetti.

Stratejistler ve analistler, teknik göstergeleri göz önüne alarak S&P 500 Endeksi’nde bir düzeltme ya da gerileme beklentisi içerisnde bulunuyorlardı.

Art arda 5 haftayı yükselişle kapatarak Ağustos ayından sonraki en uzun haftalık yükseliş serisini gerçekleştiren S&P 500, geçen haftayı kayıpla kapatarak bu ralliyi durdurmuş oldu.

Leuthold Group Baş Yatırım Stratejisti Jim Paulsen, “S&P 500’de bu yıl yüzde 10-15 civarında bir düzeltme bekliyorum. Ne zaman olacağını bilmiyorum fakat 2021’in geri kalanındaki yüksek seviyelerden birinde yaşanabilir” demişti.

S&P 500 endeksi Mart sonundan bu yana kaydettiği yükselişle birlikte, teknik göstergelere göre aşırı alım bölgesine çıkmıştı. 14 günlük görece güç endeksi göstergesine göre, geçen haftalarda aşırı alım bölgesine geçen S&P500 şu an sınırda bulunuyor. Stokastik göstergeye göreyse S&P 500 Mart ayından bu yana aşırı alım bölgesinde.

En son İçerik

Müsilaj

Marmara’daki kirliliği görünce yıllar öncesine gittim. Çocukluğum anneme, babama denize gitmek için yalvarmakla geçerdi. Ya…

Müsilajın Marmara Denizi’nde balıkçılığa etkisi

Uzmanlara göre geçtiğimiz günlerde Marmara Denizi'nde ortaya çıkan müsilaj (deniz salyası) Marmara Denizi'ndeki balıkçılığı hem…

Microsoft, Windows 10’a desteği sonlandıracağı tarihi açıkladı

Microsoft’un 6 yıl önce kullanıma sunduğu Windows 10 işletim sistemine sunduğu yazılım ve güvenlik güncellemesi…

Dünya’da çevreyi en çok kirleten 10 şirket

Karbondioksit yaratma yüzdelerine göre çevreyi en çok kirleten 10 şirket belli oldu. The Carbon Majors…

Gübre fiyatlarındaki artış son 1 yılda yüzde 100’ü aştı

Bloomberg HT'den İrfan Donat'ın aktardığı habere göre son 1 yılda çiftçinin en çok kullandığı kimyasal…

Rusya Merkez Bankası faiz artırdı

Bloomberg HT'nin aktardığı habere göre Rusya Merkez Bankası piyasa beklentileri doğrultusunda politika faizini yüzde 5,50…