Kategoriler: MakalelerSudaay Tat

Ertelemeye 2 dakika kuralı

Hayatımızda dönem dönem çıkmazlara girdiğimiz zamanlar oluyor. İşte bu dönemler ilk arayışımız da yeni hobiler ve motivasyon kaynakları oluyor. Peki yeni bir hobi için yeni bir alışkanlık kazanmak ne kadar kolay? Çünkü yaptığımız bir davranışın alışkanlık haline gelmesi için onu her gün yavaş yavaş tekrarlamamız gerekiyor.

Genellikle bir davranışın alışkanlık haline gelmesi için 21 gün gerektiği ifade edilir. Yani bu süreç boyunca siz alışkanlık haline gelmesini istediğiniz davranışınızı tekrar ederseniz bir süre sonra farkında olmadan gerçekleştirmiş olursunuz. Ama benim bakış açıma göre kaç gün olduğu çok önemli değil. Önemli olan önce bizlerin karar vermesi ve bu alışkanlığı kazanmak İçin mücadele etmesidir.

Şimdi gelelim herkesin en büyük sorununa. İnsanlar alışkanlık kazanma yetisini de kaybediyor çünkü sürekli bir erteleme ve geç kalma içerisine giriyorlar. Bunu önlemek için de aslında çok basit bir kuralı hayatlarına sokabilirler.

“2 dakika kural”‘nı daha önce kaç kişi duydu merak ediyorum. Bu kuralın amacı, yapman gereken işlere başlamayı kolaylaştırmak yani başlayamama sorunundan ve erteleme alışkanlığından kurtulmak için adım atmak.

Oysa insanlar farkında değil ki aslında erteledikleri çoğu işin zorluk derecesi düşük. Yani burada önemli olan bu işe bu alışkanlığa ilk adımı atmayı başarmaktır.

Bu kural 2 aşamadan oluşuyor:

1.Aşama: Yapman gereken iş 2 dakikadan az sürecekse, düşünmeden hemen yap!

2.Aşama: İşin 2 dakikadan uzun sürecekse, düşünmeden başla ve ilk 2 dakikasını yap!

Tabii ki çok basit değil ve her işi 2 dakikaya sığdıramayız. Ama neden olmasın? Hiç başlamamaktan daha iyi.

En son İçerik

Dolar/TL faiz kararı sonrası yatay

Dolar/TL, Fed'in değişen tahminleriyle ciddi bir yükseliş kaydederken Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın perşembe günkü faiz…

İstanbul’un en değerli 10 mahallesi

İstanbul'un ortalama konut metrekare satış fiyatlarının en yüksek olduğu mahalleler sıralandı. İstanbul'un en değerli mahalleleri…

Euro Bölgesi’nde TÜFE Mayıs’ta yüzde 2 arttı

Euro Bölgesi’nde TÜFE Mayıs’ta tahminlere paralel olarak yüzde 2’ye yükseldi. Enerji fiyatlarındaki sert yükseliş ve…

Erdoğan: Biden’a F-35 ve S-400’de farklı bir adım beklemeyin dedim

Biden ile görüşmesine değinen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Türkiye olarak gerek F-35 gerekse S-400 konusunda…

Küresel piyasalarda Fed’in şahin tahminleri satış getirdi

Küresel piyasalarda Fed'in şahin öngörüleri riskli varlıklarda satış baskısı yarattı. Fed’in tahminleri aracılığıyla daha şahin…

Özel sektörün yurtdışı borcu Nisan’da geriledi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası verilerine göre Nisan sonu itibarıyla, özel sektörün yurt dışından sağladığı toplam…