Kategoriler: DünyaEkonomiFinans

AMB faizleri sabit tuttu

Avrupa Merkez Bankası, piyasa beklentilerine paralel olarak faizlerde bir değişikliğe gitmedi

Avrupa Merkez Bankası, piyasa beklentileriyle paralel olarak politika faizini yüzde 0 seviyesinde tutarken, gecelik mevduat faizi oranını eksi yüzde 0,50 seviyesinde tuttu. Gecelik borç verme faizini ise yüzde 0,25 seviyesinde bıraktı.

1,85 trilyon euro değerindeki Acil Varlık Alım Programı’nın (PEPP) 2022’nin Mart ayına kadar devam edeceğini belirten AMB, yılın ilk aylarına göre bu çeyrekte varlık alım hızının artırılacağını da vurguladı.

Yönetim Konseyi’nin piyasa koşullarına göre esnek bir şekilde alım yapacağının altını çizen banka, konseyin PEPP kapsamında vadesi gelen menkul kıymetlerden gelen ana para ödemeleriyle 2023 yılına kadar yeniden yatırım yapacağını söyledi.

Varlık alım programı kapsamında, net varlık alımının aylık 20 milyar euro hızda devam edeceğini dile getiren AMB, Yönetim Konseyi’nin genişlemeci para politikasının etkisini sürdürmek için varlık alımına gerektiği kadar devam etmesini beklediklerini ifade etti.

AMB, refinansman operasyonlarıyla bol likidite koşullarının sağlanmaya devam edeceğini söyledi ve Yönetim Konseyi’nin enflasyonun hedefler dahilinde ve sürdürülebilir bir şekilde oluşması için tüm enstrümanlarında düzeltme yapmaya hazır olduğunu belirtti.

En son İçerik

Galatasaray’ın yeni başkanı Burak Elmas oldu

Geçtiğimiz günlerde projelerinden ilk kez Finans ve Ticaret'e bahseden Burak Elmas, Galatasaray'ın 38. başkanı oldu.…

“Türkiye, dünyada en çok mülteci barındıran ülke konumunda”

Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonunca "20 Haziran Dünya Mülteci Günü" etkinliğinde konuşan Milli Eğitim Bakanlığı…

İbrahim Reisi İran’ın 8. Cumhurbaşkanı seçildi

İran'da 18 Haziran tarihinde yapılan 13. Cumhurbaşkanlığı Seçimlerinin ilk resmi sonuçlarına göre muhafazakar aday İbrahim…

TAV’dan Kuzey Makedonya’ya yatırım kararı

TAV, Kamuyu Aydınlatma Platformu'na yaptığı açıklamada Kuzey Makedonya’da 49,7 milyon euro yatırım yapılacağını açıkladı. TAV…

Kurulan şirket sayısı geriledi

Kurulan şirket sayısı, mayısta bir önceki aya göre yüzde 47,7 azalarak 4 bin 480, kapanan…

Günlük aşılama 1,5 milyonu aştı

Türkiye'de günlük aşılamada 17 Haziran itibariyle yeni rekor kaydedildi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın verdiği verilere…