Kategoriler: BorsaDöviz

Türk Lirası gelişen para birimleriyle düşüşte

Gelişen para birimlerinin çoğunluğu dolar karşısında düşüş kaydederken, Türk Lirası da dolar karşısında kayıp yaşadı

Hafta başından bu yana sınırlı düzeyde yükselen Dolar/TL kurunda yurtiçi seansın sabah bölümünde 8,15 seviyesinin üstü test edildi. Türkiye’nin risk primi 409 baz puandan işlem görürken, gösterge tahvil faizi de yüzde 17,96 seviyesinde.

Ünlü&Co analistleri tarafından kaleme alınan günlük raporda dolar/TL’de geri çekilmelerin alım fırsatı olarak kullanılabileceği belirtildi.

Raporda, “Dolar 8’de denge bulması sonrasında kademeli olarak 8.17’de bulunan direncine doğru yükseliyor. Geri çekilmeler gelecek haftaki Enflasyon Raporu öncesinde bir alım fırsatı yaratabilir” değerlendirmeleri yer aldı.

Yurtiçi piyasalar yeni güne kabine revizyonuyla başlamıştı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, son olarak aile şirketinden bakanlığa dezenfektan alınması haberiyle gündeme gelen Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ı görevden alarak yerine Mehmet Muş’u atadı. Erdoğan’ın başdanışmanlarından Vedat Bilgin de yeni kurulan Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na atandı.

Dolar/TL beklentilerinde revizeler

Türk Lirası, küresel piyasalardaki gelişmelere paralel fiyatlamalara sahne olurken, uluslararası kurumların revizeleri de devam etti. Dolar/TL beklentisini revize eden son kurum UBS oldu.

UBS yayımladığı bir araştırma raporunda, 2021 dördüncü çeyrek için Dolar/TL tahminini 8,60’tan 9,00’a çıkardığını belirtirken, cari açığın, kötüleşen salgın koşullarının ve küresel vakalardaki artışın riskleri artırdığına değindi.

Son imalat satın alma yöneticileri endeksi (PMI) verisine göre, Türkiye ekonomisinin geçen yıldan daha güçlü büyümesini beklediklerini belirten banka, cari açığın finansmanındaki zorlukların büyümeyi sınırlayabileceğini de vurguladı.

Salgının yılın sonuna doğru yavaş yavaş azalacağını düşünen UBS, bu sırada genişlemeci para politikasının devam edeceğini ve bu koşulların TL’yi bir miktar rahatlatacağını fakat ABD faizlerinde yaşanacak hızlı bir yükselişin TL üzerinde yeniden baskı oluşturabileceğini belirtti.

Para Politikası Kurulu’nun karar metninden “gerektiğinde ilave sıkılaşma yapılacaktır” ibaresinin kalkmasını güvercin bir duruş olarak niteleyen kurum, bunun kalıcı yüksek enflasyona dair endişeleri artırdığını söyledi.

En son İçerik

Müsilaj

Marmara’daki kirliliği görünce yıllar öncesine gittim. Çocukluğum anneme, babama denize gitmek için yalvarmakla geçerdi. Ya…

Müsilajın Marmara Denizi’nde balıkçılığa etkisi

Uzmanlara göre geçtiğimiz günlerde Marmara Denizi'nde ortaya çıkan müsilaj (deniz salyası) Marmara Denizi'ndeki balıkçılığı hem…

Microsoft, Windows 10’a desteği sonlandıracağı tarihi açıkladı

Microsoft’un 6 yıl önce kullanıma sunduğu Windows 10 işletim sistemine sunduğu yazılım ve güvenlik güncellemesi…

Dünya’da çevreyi en çok kirleten 10 şirket

Karbondioksit yaratma yüzdelerine göre çevreyi en çok kirleten 10 şirket belli oldu. The Carbon Majors…

Gübre fiyatlarındaki artış son 1 yılda yüzde 100’ü aştı

Bloomberg HT'den İrfan Donat'ın aktardığı habere göre son 1 yılda çiftçinin en çok kullandığı kimyasal…

Rusya Merkez Bankası faiz artırdı

Bloomberg HT'nin aktardığı habere göre Rusya Merkez Bankası piyasa beklentileri doğrultusunda politika faizini yüzde 5,50…