Erdoğan: Rezervler ihtiyaç duyulursa yine kullanılabilir

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, grup toplantısında ekonomik gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Erdoğan, 128 milyar dolar kampanyasının baştan yanlış olduğunu belirtti. Hâlihazırda Merkez Bankası’nın 90 milyar dolara yakın rezervi olduğunu ifade eden Erdoğan, “Bu rezerv ihtiyaç duyulduğu anda yine kullanılabilir veya rezerv yarın-öbür gün 100 milyar doların üzerine de çıkabilir”

Cumhurbaşkanı Erdoğan 128 milyar dolar rezerv kaybı ile ilgili olarak grup toplantısında açıklamalarda bulundu.

Erdoğan, “Ne rakam doğru, ne rakama yüklenilen anlam doğru, ne de bu rakam üzerinden yürütülen kampanya doğru, baştan sona yanlış. Söylenen sözlerde doğru olan hiçbir şey yok. Baştan sona cehalet” ifadelerini kullandı.

Erdoğan, konuyla ilgili olarak şunları söyledi:

Türkiye makroekonomik dengeleri sağlam olduğu için son 8 yıldır yapılan saldırılara rağmen ayakta kalmayı başarmıştır. Ne yapsaydık, ekonomik saldırılara seyirci mi kalsaydık. Ortada gerçekten 128 milyar doların akıbetini anlama arayışı olmadığı için söylenen sözlerde doğru olan hiçbir şey yoktur.

Türkiye’nin felaket yaşaması için fiilen 5. kol faaliyet yürütmeye de başlamışlardır. Öyle ki uluslararası sermayeye ‘Türkiye’ye yatırım yapmayın’ çağrısında bulunacak kadar muvazeneyi yitirmişlerdir. Her sosyal ve siyasi çalkantıda ekonomiyi durdurun çağrıları yapan bu yıkım ekibini milletimiz çok iyi tanıyor. CHP’nin etrafında kümelenen bu ekip son günlerde yine yurtdışı ve yurtiçindeki yatırımcıları ürkütmek, milletimizin moralini bozmak, girişimcilerimizi tereddüte sürüklemek için dört bir koldan çalılıyor. Diğer konularda dikiş tutturamayınca, şimdi yanlış olduğunu en iyi kendilerinin bildiği ‘128 milyar dolar nerede?’ yalanına sarıldılar.

Ortada 128 milyar dolar diye bir rakam yok, analizi hangi tarihten başlatıp, hangi tarihte sona erdirdiğinize bağlı olarak pek çok rakamla karşılaşabilirsiniz.

Merkez Bankası 2019-20 yıllarında küresel ekonomide yaşanan gelişmeler ve salgının yol açtığı zorlu süreci yönetmek için çok ciddi Döviz işlemleri yürütmek mecburiyetinde kalmıştır.

Rakam 165 milyar dolar

Türkiye son iki yılda, daha önce eşi benzeri görülmemiş bir döviz talebiyle yüz yüze kalmıştır. Buna rağmen ülkemiz, talebin hepsini de karşılamayı başarmıştır. Son iki yılda, Merkez Bankası kaynaklarından 30 milyar dolar cari açığın finansmanı için kullanılmıştır. Yabancı sermaye çıkışı için kullanılan rakam 31 milyar doları bulmuştur.

Reel sektörün döviz cinsinden borcunu azaltmak için talep ettiği kaynak 50 milyar dolara ulaşmıştır. Vatandaşlarımız 54 milyar dolar karşılığı döviz ve altın alarak, tasarruf tercihlerinde değişikliğe gitmiştir. Sadece 4 kalemde 165 milyar dolarlık bir rakam ortaya çıktı.

En son İçerik

Galatasaray’ın yeni başkanı Burak Elmas oldu

Geçtiğimiz günlerde projelerinden ilk kez Finans ve Ticaret'e bahseden Burak Elmas, Galatasaray'ın 38. başkanı oldu.…

“Türkiye, dünyada en çok mülteci barındıran ülke konumunda”

Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonunca "20 Haziran Dünya Mülteci Günü" etkinliğinde konuşan Milli Eğitim Bakanlığı…

İbrahim Reisi İran’ın 8. Cumhurbaşkanı seçildi

İran'da 18 Haziran tarihinde yapılan 13. Cumhurbaşkanlığı Seçimlerinin ilk resmi sonuçlarına göre muhafazakar aday İbrahim…

TAV’dan Kuzey Makedonya’ya yatırım kararı

TAV, Kamuyu Aydınlatma Platformu'na yaptığı açıklamada Kuzey Makedonya’da 49,7 milyon euro yatırım yapılacağını açıkladı. TAV…

Kurulan şirket sayısı geriledi

Kurulan şirket sayısı, mayısta bir önceki aya göre yüzde 47,7 azalarak 4 bin 480, kapanan…

Günlük aşılama 1,5 milyonu aştı

Türkiye'de günlük aşılamada 17 Haziran itibariyle yeni rekor kaydedildi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın verdiği verilere…