Karadeniz’de sular ısınıyor

Avrupa Güvenlik ve Savunma Kimliği çerçevesinde Rusya ile Ukrayna arasında hep bir çatışma olanağından bahsedilir. Bu açıdan beklenen yavaş yavaş oluyor. Ukrayna ikiye bölünüyor. Rusya, Doğu Ukrayna’da ciddi bir şekilde söz sahibi olmak istiyor. Biraz daha ileri gidelim: Rusya, Doğu Ukrayna’da söz sahibi oldu.

Ukrayna elindeki kartları oynamaya başladı

Ukrayna, Rusya’ya karşı elindeki bütün kartları oynuyor. En önemli kart olarak Türkiye’yi gördü. Ukrayna Devlet Başkanı ülkemizi ziyaret etti ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan stratejik ortaklık çerçevesinde garanti aldı. Ukrayna bununla kalmadı, ABD’den destek isterken “artık en kısa zamanda NATO ülkesi olmak istiyorum” tezini dile getirdi.

Türkiye’nin Rusya ve Ukrayna arasında denge siyaseti sürecek mi?

Türkiye burada tam bir ikilem içerisinde… Ukrayna ile dostluğunu hiçbir zaman bozmak istemeyen Türkiye, Rusya’ya da birçok konuda eli mahkum. Rus turistleri ülke ekonomimiz için büyük bir katkıda bulunurken, Rusya tarım ürünlerimizin de önemli bir alıcısı konumunda. Aldığımız S-400 hava savunma sistemi nedeniyle ABD ile başımızı belaya soktuk. Hala bu konuda ısrarlıyız. Ülkemiz için yukarı tükürsen bıyık, aşağı tükürsen sakal havası var.

Rusya’dan Türkiye’ye ilk cevap turizmden

Rusya, Türkiye’ye karşı ilk yaptırımını gerçekleştirdi. Charter uçaklarının Antalya ve Marmaris’e uçuşlarını 1 Haziran’a kadar durdurdu. Türkiye’nin burada kaybı 552 milyon dolar. Bu ülkemiz için az bir para değil. İngiliz turistler gelmiyor, Almanlar ve Amerikalılar Türkiye’ye karşı kararlar aldı.

Bu çerçevede biz neler yapacağız?

ABD, Ukrayna’daki kriz nedeniyle Rusya’yı köşeye sıkıştıracağından dolayı çok memnun bir durumda… Ayrıca ABD, Rus hava savunma sistemini alan Türkiye’yi de cezalandırmak istiyor. Böylece Karadeniz’e iki gemisini çıkararak bir taşla iki kuş vurmuş olacak. Maalesef çevremizdeki gelişmelerden dolayı hep biz zararlı çıkıyoruz. Bu ülkemiz için kötü bir durum.  

En son İçerik

Dolar/TL faiz kararı sonrası yatay

Dolar/TL, Fed'in değişen tahminleriyle ciddi bir yükseliş kaydederken Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın perşembe günkü faiz…

İstanbul’un en değerli 10 mahallesi

İstanbul'un ortalama konut metrekare satış fiyatlarının en yüksek olduğu mahalleler sıralandı. İstanbul'un en değerli mahalleleri…

Euro Bölgesi’nde TÜFE Mayıs’ta yüzde 2 arttı

Euro Bölgesi’nde TÜFE Mayıs’ta tahminlere paralel olarak yüzde 2’ye yükseldi. Enerji fiyatlarındaki sert yükseliş ve…

Erdoğan: Biden’a F-35 ve S-400’de farklı bir adım beklemeyin dedim

Biden ile görüşmesine değinen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Türkiye olarak gerek F-35 gerekse S-400 konusunda…

Küresel piyasalarda Fed’in şahin tahminleri satış getirdi

Küresel piyasalarda Fed'in şahin öngörüleri riskli varlıklarda satış baskısı yarattı. Fed’in tahminleri aracılığıyla daha şahin…

Özel sektörün yurtdışı borcu Nisan’da geriledi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası verilerine göre Nisan sonu itibarıyla, özel sektörün yurt dışından sağladığı toplam…