Kategoriler: BorsaDünya

Küresel piyasalar vakalardaki rekora rağmen ralliye devam ediyor

Dünyada haftalık koronavirüs vakalarında rekor artışlar kaydedilirken, küresel ekonomik toparlanmaya ilişkin veriler ve pozitif gelen bilançoların güveni desteklemesiyle riskli varlıklardaki ralli devam ediyor. Küresel piyasalarda hafta sonu kripto paralarda yaşanan sert satış da ana temalardan biri olarak öne çıkıyor

Geçen hafta ABD ve Çin’de açıklanan güçlü veriler küresel Borsaları desteklerken MSCI Tüm Ülkeler Dünya Endeksi yeni bir rekor kırdı. Hafta boyunca S&P 500 yüzde 1,37, Nasdaq 100 yüzde 1,4 yükseldi. ABD 10 yıllık tahvil getirisi haftayı 8 baz puan düşüşle yüzde 1,5798’den tamamlandı.

Yatırımcılar bu hafta ABD ve Avrupa’da açıklanacak ilk çeyrek bilançolarında, özel sektörün pandeminin etkilerinden toparlamaya başlayıp başlamadığını anlamaya çalışacak. Wall Street endekslerinde ilk vadeli işlemler karışık bir görünüm sundu.

Asya borsaları yüzde 2’ye varan yükseliş kaydeden Çin CSI 300 öncülüğünde artıda. Çin’de finansal regülatörün, China Huarong Asset Management’ın faaliyetlerinin normal işlediği ve şirketi yeterli likiditeye sahip olduğunu açıklaması bu yükselişte etkili oldu. Şirket 31 Mart’ta bilançosunu açıklaması gerekirken, bu tarihi kaçırmış piyasalar ve şirketin tahvilini elinde bulunduranlar iki haftadır tedirginlik yaşamıştı.

ABD 10 yıllık tahvillerin getirisi bu sabah düşüşü sürdürürken, Bloomberg Dolar Endeksi yatay. ABD’nin Rusya’ya Navalny uyarısının ardından İsviçre frangı güvenli liman arayışıyla değer kazandı.

Kripto para piyasasında sert satış

Dünyanın en büyük kripto para birimi Bitcoin pazar günü bir ara yüzde 15 oranında düşüş kaydettikten sonra günü yüzde 7,52 kayıpla 56.291 dolardan tamamladı. İkinci en büyük para birimi, Ether ise yüzde 18’e varan kayıpla bir ara 2.000 doların altına inse de daha sonra yüzde 7 düşüşle 2.228 dolardan kapandı. Binance Coin, XRP ve Cardano’nun her biri yüzde 12 düşerken, Dogecoin 10 dijital para birimi içinde tek yükselen oldu.

Galaxy Digital Kurucusu Michael Novogratz, pazar günkü Twitter paylaşımında, yatırımcıların Coinbase halka arzı konusunda fazla heyecanlandığını ve bu düşüşün kaçınılmaz olduğunu belirtti. Novogratz, Bitcoin Satoshi Vision (BSV), XRP ve Dogecoin’deki yükselişlere işaret ederek, “Tüm bunlar, piyasanın çok fazla tek yönlü gittiğinin göstergesiydi” dedi.

Pazar günkü harekette etkili olan bir başka unsur da, ABD Hazinesi’nin dijital varlıklar üzerinden gerçekleştirilen para aklama faaliyetlerinin ortaya çıkarılması için harekete geçeceği spekülasyonu oldu.

Bu arada Çin Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Li Bo, yuanı uluslararasılaştırma sürecinin doğal bir süreç olduğunu, test edilen dijital yuanın da ülke içinde kullanılmasının hedeflendiğini ve doların yerini almasının amaçlanmadığını belirtti.

En son İçerik

Galatasaray’ın yeni başkanı Burak Elmas oldu

Geçtiğimiz günlerde projelerinden ilk kez Finans ve Ticaret'e bahseden Burak Elmas, Galatasaray'ın 38. başkanı oldu.…

“Türkiye, dünyada en çok mülteci barındıran ülke konumunda”

Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonunca "20 Haziran Dünya Mülteci Günü" etkinliğinde konuşan Milli Eğitim Bakanlığı…

İbrahim Reisi İran’ın 8. Cumhurbaşkanı seçildi

İran'da 18 Haziran tarihinde yapılan 13. Cumhurbaşkanlığı Seçimlerinin ilk resmi sonuçlarına göre muhafazakar aday İbrahim…

TAV’dan Kuzey Makedonya’ya yatırım kararı

TAV, Kamuyu Aydınlatma Platformu'na yaptığı açıklamada Kuzey Makedonya’da 49,7 milyon euro yatırım yapılacağını açıkladı. TAV…

Kurulan şirket sayısı geriledi

Kurulan şirket sayısı, mayısta bir önceki aya göre yüzde 47,7 azalarak 4 bin 480, kapanan…

Günlük aşılama 1,5 milyonu aştı

Türkiye'de günlük aşılamada 17 Haziran itibariyle yeni rekor kaydedildi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın verdiği verilere…