Kategoriler: AltınBorsaDöviz

Altın 7 haftanın zirvesinde

Altın, geçen haftaki yükselişle birlikte son 7 haftanın en yüksek seviyesinde yatay bir seyir izlerken, gram altın dolar/TL’nin yeni haftaya hafif yükseliş ile başlamasını takip ederek 460 TL’nin üzerinde seyrediyor.

Altın, ABD tahvil faizlerindeki düşüş ile birlikte son 7 haftanın en yüksek seviyesinde yatay bir seyir izliyor. Gram altın ise dolar/TL’nin yeni haftaya hafif yükseliş ile başlamasını takip ederek 460 TL’nin üzerinde bulunuyor.

Altın yatırımcıları, Reuters’ın cuma günü yayımladığı haberde, Çin hükümetinin yerel talebi karşılamak için bankalara büyük miktarda altın ithalatı izni verdiğini söylemesini dikkate aldı.

Altın son birkaç haftadır dar bir fiyat aralığında işlem görürken, cuma günü 50 günlük hareketli ortalamasının üzerine çıkarak kritik teknik seviyeyi aşmış oldu. Commerzbank ve Saxobank analistleri ons altının 1.765 doların üzerinde günü kapatması halinde yukarı yönlü bir eğilimin beklenebileceğine işaret ediyordu.

Altın fiyatları üzerinde son iki aydır büyük bir baskı yaratan 10 yıl vadeli ABD Hazine tahvili faizinin Mart ayındaki zirvesinden 20 baz puana yakın düşüş kaydetmesi de altın fiyatlarında yaşanan yükselişte etkili oldu. Mart ayında yüzde 1,75 seviyesine kadar tırmanan faizler Nisan ayında yüzde 1,56 seviyesine kadar geriledi.

Ons altın ve gram altın fiyatı

Ons altın, geçen haftaya 1.744 dolar civarından başlayıp yüzde 1,8 yükseliş kaydederek art arda ikinci haftayı da kazançla kapattıktan sonra yeni haftaya 1.778 dolar civarında yatay bir seyir ile başladı.

Gram altın, Dolar/TL ’de geçen hafta yaşanan düşüşe rağmen küresel altın fiyatlarındaki yükselişin ağır basmasıyla geçen haftayı yükselişle kapattıktan sonra yeni haftaya dolar/TL’deki yükselişi takip ederek 462 TL civarında bulunuyor.

En son İçerik

Müsilaj

Marmara’daki kirliliği görünce yıllar öncesine gittim. Çocukluğum anneme, babama denize gitmek için yalvarmakla geçerdi. Ya…

Müsilajın Marmara Denizi’nde balıkçılığa etkisi

Uzmanlara göre geçtiğimiz günlerde Marmara Denizi'nde ortaya çıkan müsilaj (deniz salyası) Marmara Denizi'ndeki balıkçılığı hem…

Microsoft, Windows 10’a desteği sonlandıracağı tarihi açıkladı

Microsoft’un 6 yıl önce kullanıma sunduğu Windows 10 işletim sistemine sunduğu yazılım ve güvenlik güncellemesi…

Dünya’da çevreyi en çok kirleten 10 şirket

Karbondioksit yaratma yüzdelerine göre çevreyi en çok kirleten 10 şirket belli oldu. The Carbon Majors…

Gübre fiyatlarındaki artış son 1 yılda yüzde 100’ü aştı

Bloomberg HT'den İrfan Donat'ın aktardığı habere göre son 1 yılda çiftçinin en çok kullandığı kimyasal…

Rusya Merkez Bankası faiz artırdı

Bloomberg HT'nin aktardığı habere göre Rusya Merkez Bankası piyasa beklentileri doğrultusunda politika faizini yüzde 5,50…