Kategoriler: BorsaDünyaEkonomi

Petrolde iki adım ileri bir adım geri formasyonu

Petrol en iyi haftalarından birini geride bırakırken, Axi Baş Piyasa Stratejisti Stephen Innes piyasalarda iki adım ileri bir adım geri atılan bir döneme girildiğini belirtti

Petrol fiyatları, talepteki toparlanmaya dair iyileşen beklentiler ve Kovid-19 salgınındaki gelişmelerle Mart ayından bu yan en büyük haftalık kazancına doğru ilerliyor.

Vadeli kontratlar, New York piyasasında, cuma günü yatay seyrederken bu hafta yüzde 7 yükseliş kaydetti. Çin ekonomisi ilk çeyrekte toparlanmaya devam ederken, sanayi üretimi Mart ayında bir önceki yıla göre yükseldi.

ABD’deki ekonomik toparlanma da hız kazanırken, işsizlik başvuruları da salgın döneminin en düşük seviyesine geriledi, perakende satışlar ve benzin tüketimiyse artış gösterdi.

Pozitif ivme ile beraber petrol, varil başına 60 dolar civarında sıkıştığı dar fiyat aralığını kırarken, Uluslararası Enerji Ajansı yeni koronavirüs salgınlarıyla beraber piyasaların yeniden sıkışmaya yaşayabileceğini belirtti.

Mayıs vadeli Batı Teksas Petrolü, Nymex piyasasında, perşembe günü yüzde 0,5 yükseldikten sonra 2 cent düşüşle varil başına 63,44 dolar seviyesinde bulunuyor.

Haziran vadeli Brent petrol, Londra ICE Futures Europe piyasasında, 1 cent yükselişle varil başına 66,95 dolar civarında seyrediyor.

En son İçerik

Müsilaj

Marmara’daki kirliliği görünce yıllar öncesine gittim. Çocukluğum anneme, babama denize gitmek için yalvarmakla geçerdi. Ya…

Müsilajın Marmara Denizi’nde balıkçılığa etkisi

Uzmanlara göre geçtiğimiz günlerde Marmara Denizi'nde ortaya çıkan müsilaj (deniz salyası) Marmara Denizi'ndeki balıkçılığı hem…

Microsoft, Windows 10’a desteği sonlandıracağı tarihi açıkladı

Microsoft’un 6 yıl önce kullanıma sunduğu Windows 10 işletim sistemine sunduğu yazılım ve güvenlik güncellemesi…

Dünya’da çevreyi en çok kirleten 10 şirket

Karbondioksit yaratma yüzdelerine göre çevreyi en çok kirleten 10 şirket belli oldu. The Carbon Majors…

Gübre fiyatlarındaki artış son 1 yılda yüzde 100’ü aştı

Bloomberg HT'den İrfan Donat'ın aktardığı habere göre son 1 yılda çiftçinin en çok kullandığı kimyasal…

Rusya Merkez Bankası faiz artırdı

Bloomberg HT'nin aktardığı habere göre Rusya Merkez Bankası piyasa beklentileri doğrultusunda politika faizini yüzde 5,50…