İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Sürücüsüz Forklift TOSB Yollarında

TOSB (Otomotiv Yan Sanayi İhtisas Organize Sanayi Bölgesi) İnovasyon Merkezi ve OTAM (Otomotiv Teknolojileri Araştırma Geliştirme Merkezi) işbirliğiyle faaliyetlerine 2019’da başlayan Türkiye’nin ilk “Sürücüsüz Araç Test Parkuru” firmalar ve start-up’lar tarafından ilgi görmeye devam ediyor.

TOSB İnovasyon Merkezi koordinasyonunda OTAM (Otomotiv Teknolojileri Araştırma Geliştirme Merkezi) işbirliği ile Türkiye otomotiv sektörünün gelişimine katkıda bulunmak için ve teknoloji kullanımını artırarak hizmet kalitesini de en üst düzeye ulaştırmayı hedefleyerek kurulan Sürücüsüz Araç Test Parkuru, SK ROBOTİK firmasının tasarladığı Sürücüsüz Forklift’in çalışmalarına ev sahipliği yapıyor.

Klasik sürücülü istifleme taşıtlarının otonomlaştırılması ve insansız kara araçlarının geliştirilmesi için milli yazılımlı dönüşüm kiti üretmek amacı ile kurulan SK ROBOTİK; sürücüsüz ve elektrikli araç teknolojilerine yönelik birçok testin gerçekleştiği Sürücüsüz Araç Test Parkuru’nun misafirlerinden biri. Test edilen sistem; insan operatör tarafından yönetilen transpalet, forklift, reachtruck gibi çeşitli iş makinelerine hatta traktörlere uygulanabilen bir yazılım olarak aracın kendi yapısına zarar vermeden yerli geliştirilmiş yazılım ve donanımları araca ekleyerek otonom çalışmasını sağlamaktadır. Ayrıca sistem, bir tuş ile devre dışı bırakılarak araç tekrar operatör tarafından kullanılabilir hale getirilebilirken aracın yenilenmesi durumunda da bu sistem  yeni araca aktarılabiliyor.

Otomotiv Türkiye’nin lokomotif sektörü

Sürücüsüz Forklift’ in çalışmalarını yerinde inceleyen TOSB Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Mehmet DUDAROĞLU, dünyada otomotiv sektörünün sürücüsüz araçlara yönelik çalışmalarının hızla devam ettiğinin altını çizerek, otomotivin Türkiye için lokomotif sektörlerden birisi olduğunu belirtti. Sürücüsüz araçlar alanında çalışma yapan herkese ve her oluşuma açık olan test parkuru’nun trafiğe tamamen kapatılarak, olumsuz hava şartlarına karşı korunaklı özel alanıyla hizmetlerine devam ettiğini de sözlerine ekledi.

Türkiye için büyük kazanç

İnovasyondan Sorumlu TOSB Yönetim Kurulu Üyesi Ömer BURHANOĞLU ise “Biz TOSB olarak, otomotivin gittiği yönü ve özellikle yeni bir alan olan otonom araçların gelişimini önemle takip ediyoruz ve katkı sağlamak için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz.  TOSB bu konuda önemli noktalardan bir tanesi. ‘Sürücüsüz Araç Test Parkuru’, startuplardan Türkiye’nin önde gelen sanayi kuruluşlarına kadar birçok kurum ve kuruluş tarafından ilgi görüyor. Burada yapılan çalışmaların Türkiye için büyük kazanç sağlayacağına inanıyorum.” diye konuştu.