İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Dolar/TL yeni günde yükselişte

Dolar/TL ABD Türkiye ilişkilerine yönelik endişelerle güne yükselişle uyandı.

Dolar/TL, ABD Türkiye ilişkilerine yönelik endişelerle güne sert bir yükselişle 5.9250’yi test ederek başladı. Kur yeniden 5.90’ın altında işlem görürken bankacılar bugün ABD Merkez Bankası faiz kararını bekliyor olacaklar.

Piyasada bu haftasonu yapılacak İstanbul seçimleri beklenirken, ABD ile ilişkiler ana yön belirleyici konumunu sürdürüyor. Avrupa Merkez Bankası’nın yeni genişleme yanlısı adımlar atılabileceği açıklamaları ise piyasada iyimserliği destekleyen bir etken olarak öne çıkıyor.

Asya borsaları para politikası kararını bu akşam açıklayacak olan Fed’in Avrupa Merkez Bankası’nı (ECB) izleyerek faiz indirimlerine kapıyı aralayacağı beklentisiyle beş haftanın zirvesine çıktı.

Yatırımcılar doların Fed kararı sonrası gücünü koruyup koruyamayacağını izliyor olacaklar.

Fed’in bu akşam sonuçlanacak toplantıda para politikasında değişiklik yapmaması, ancak bir sonraki toplantının yapılacağı Temmuz’da faiz indirimine zemin hazırlaması bekleniyor.

Türkiye’nin kredi notunun Moody’s tarafından bir kademe indirilmesine belirgin tepki vermeyerek haftaya 5.90’lı seviyelerin üzerinde başlayan dolar/TL dün de
düşüşünü sürdürerek günü 5.84’lü seviyelerde tamamlamıştı. Kur bu sabah ise güne saat 5.9250’yi test ederek başladı.

Bankacılar yükselişte son dönemde olduğu gibi ABD Türkiye ilişkilerinin belirleyici olduğunu söylediler. Kur saat 09:30 itibariyle 5.8730 seviyesinde yer aldı.

Kur, Haziran ayında 5.6605’i test ettikten sonra geçen hafta Cuma günü 5.9340’a kadar yükseldi. Hem düşüş, hem yükselişte belirleyici ABD ile ilişkiler oldu.

Kaynak:Dünya

Mission News Theme by Compete Themes.