İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Meray Akmut’un ‘Ana Kucağı’ adlı resim sergisi dünya turuna Portekiz’den başlıyor

Türk Ressam Meray Akmut “Ana Kucağı” (Mother Lap, Colo Da Mae) isimli sergisi ile Portekiz’deki Casa Dell’arte Lisbon Sanat Galerisinde Avrupalı sanatseverlerle buluşmaya hazırlanıyor. Türkiye’nin Lizbon Büyük Elçiliği’nin de desteklediği 25 Haziran – 25 Temmuz tarihleri arasında gerçekleşecek sergi, Türk resim sanatının dünyaya tanıtılması bakımından büyük önem taşıyor.

Türkiye’de birbirinden özel fuar ve galerilerde sergilediği eserlerle sanatseverlerin beğenisi kazanan Türk ressam Meray Akmut, şimdi de özellikle Latin ve Avrupalı ressamlara şans tanıyan Casa Dell’arte Lisbon Sanat Galerisi’nde “Ana Kucağı” sergisiyle eserlerini Portekiz’lilerin beğenisine sunacak.

Türkiye’nin Lizbon Büyük Elçiliği’nin de desteklediği ve aynı zamanda event şirketi Fadus’un dakatkılarıyla 25 Haziran’da başlayıp 25 Temmuz’a kadar açık kalacak sergi, Türk resim sanatının başta Avrupa olmak üzere dünyada tanıtılması bakımından da önem taşıyor.

Casa Dell’arte Lisbon Sanat Galerisi’nin davetinden çok mutlu olduğunu dile getiren Akmut, “Ana Kucağı herkesin kendinden bir şeyler bulacağı bir hikâye aslında. Koleksiyonu oluştururken çok evrensel bir duyguyu anlatmaya çalıştım. Anne kız ilişkisini gözlemlediğim ve çok içimizi ısıtan bir hikâye olduğu için, tıpkı yurdumuzdaki mücadele ile ışıldamayı seçmiş tüm güçlü kadınların hikâyesi. Ana Kucağı hepimizin yolculuğu aslında. Annem, kız kardeşim ve kızlarım benim ilham perilerim oldular. Anneler, nesilden nesile aktarılan tüm duyguları, davranışları, leziz tarifleri ve el becerilerini kızları için çeyiz gibi gönülden hazırlarlar. Portekiz’de bizim Türkiye’miz gibi. Çini taşları ile bezenmiş ve son dönem göçlere ev sahipliği yapmış, modernleşme gayretine rağmen oldukça geleneksel bir ülke. Bu son sergimi önce İstanbul ve Bodrum Casa Dell’arte’deki bir uzantısı olarak gezilebilir” diye konuştu.

Mission News Theme by Compete Themes.