İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Dolar/TL yükselişini sürdürüyor

Dolar kuru yeni günde de yükselişini sürdürüyor, gözler Merkez Bankası’nın faiz kararında.

Dün 5.89’u aşarak Ekim’den beri en yüksek gün içi seviyeyi gören dolar yeni güne 5.89 civarında başladı. 

Euro 6.58’de, sepet kur 6.23’te seyrediyor .

ABD’nin Türkiye’nin de bulunduğu ülkelere İran’dan petrol ithalatı muafiyetini kaldırmasıyla petrol fiyatlarında yaşanan yükseliş, ABD ile yaşanan S400 krizi, Merkez Bankası’nın rezervlerine dair endişeler, seçim belirsizliğinin henüz sona ermemesi ve dolar endeksinde yükseliş gibi faktörler TL’de baskıya neden olan ana unsurlar olarak öne çıkıyor. 

%10’LUK DEĞER KAYBI

Piyasalara bugün Merkez Bankası’nın faiz kararı takip edilecek. Bloomberg HT anketine göre faizlerde bir değişiklik olması beklenmiyor. Merkez Bankası’nın vereceği mesajlar takip edilecek. 

QNB Finansinvest Yatırım Danışmanlığı Birim Yöneticisi Tolga Kudaloğlu TL’de benzer para birimlerine kıyasla negatif ayrıştığına dikkat çekerek “Özellikle 5.85 seviyesi kritikti. O seviyenin aşılmasıyla yukarı yönlü hareket sürüyor. ABD ile son dönemde artan gerilim ve YSK’nın hala seçimleri sonuçlandırmamasının yarattığı belirsizlik TL’de kan kaybına neden oluyor” yorumunu yaptı. 

Türk Lirası Şubat sonu itibariyle gelişen ülke para birimlerinden negatif ayrıştı. Yılbaşından bu yana gelişen ülke kurları dolar karşısında yatay seyrederken TL %10 kadar değer kaybetti. 

Kaynak:Bloomberg

Mission News Theme by Compete Themes.