İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Türk sanayisinin öncü ismine veda

Türk sanayisinin güçlü ve öncü ismi Mesut Eren, iş, siyaset ve akademi dünyasından pek çok kişinin hazır bulunduğu cenaze törenin ardından Hastal Mezarlığı’ndaki aile kabristanında toprağa verildi.

Bir süredir tedavi gören ve önceki gün rahatsızlanarak vefat eden iklimlendirme sektörünün ülkemizdeki öncü markası Erensan’ın kurucusu ve Onursal Başkanı Mesut Eren için Ataköy Beşinci Kısım Camii’nde bir tören düzenlendi. İş, siyaset ve akademi dünyasından pek çok kişinin hazır bulunduğu cenaze töreninde taziyeleri Eren Ailesi adına Mesut Eren’in oğulları, iş adamları Ali Eren, Haluk Eren ve Ayhan Eren kabul ettiler. Kılanan cenaze namazının ardından Türk sanayisinin duayen ismi Mesut Eren Hastal Mezarlığı’ndaki aile kabristanında dualarla son yolculuğuna uğrlandı.

Mesut Eren Kimdir?

Manisa’nın Demirci ilçesinde 1926 yılında dünyaya gelen Mesut Eren, ilk ve orta eğitimini tamamladıktan sonra İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Makine Mühendisliği Bölümü’ne girmeyi hak kazandı. 1951 yılında Makine Mühendisi olarak İTÜ’den mezun oldu. Devlet ve özel sektörde bir süre mühendis olarak görev yapan Mesut Eren pek çok devlet binasının tesisat çalışmalarını hayata geçirdi.

1955 yılında Nezahat Gürsoy Hanimefendi ile hayatını birleştirdi. Eren ailesinin yine bugün iş dünyasında itibarlı adları ile öne çıkan Ali, Haluk ve Ayhan adıyla üç oğlu oldu.

1960 yılında çalıştığı işinden istifa eden Mesut Eren, “Basıçlı Kap ve Kazan Sanayi” dendiğinde sadece ülkemizde değil ihracat yapılan 100 civarı ülkede ilk akla gelen markalardan biri olan Erensan’ın ilk temellerini attı. Erensan bugün büyüdü ve yüzlerce çalışanı ile dünyanın dört bir yanına iharacat yapıyor. Mesut Eren’in “Isı Mühensiliği” vizyonu ile ülkemizi kalorifer kazanları ile tanıştran Erensan, bugün kendi markası ve kendi geliştirdiği ürünleri ile bir dünya markası.

İklimlendirme sektörünün dünyadaki en büyük markalarından biri olan Atlantic Group bir kaç yıl önce yapılan bir anlaşma ile Erensan’ın çoğunluk hissesini satın aldı.

Mesut Eren Belgeseli’nden

Mission News Theme by Compete Themes.