İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Afrika’daki en hızlı büyüyen 5 ekonomi

Afrika genelinde daha fazla yatırım fırsatı ortaya çıktıkça, birçok ülke rekor büyüme oranlarına tanık oluyor.

Afrika genelinde, Doğrudan Yabancı Yatırım (DYY) örnekleri açıkça görülüyor Örneğin Brezilya, Gana’nın Accra’daki en büyük köprü yolunu inşa etti.Almanya, 2018’de  Afrika için Marshall planını ‘başlattı ve Afrika ihracatını destekleme programı başlattı.
 1 - Etiyopya (% 8,5 GSYİH büyüme oranı)Etiyopya’nın ekonomisini modernize etme çabaları karşılığını verdi. Devlete ait şirketlerin Çin'deki denizaşırı yatırımcılara satılmasıyla bir özelleştirme dalgası, 2016/17 döneminde  büyümesinin yüzde 27,6'ya ulaştığını gördü. Etiyopya hükümeti, altyapının arttırılması ve sürdürülebilir çözümlerin desteklenmesi için önemli devlet yatırımları ile birlikte tabana yükseldi. Ülke, Çin ve Hindistan'ın imalat sektörlerine, ucuz işgücü maliyetleri sayesinde rakip olmayı ümit ederek, ticari ilişkilerini geliştirmek ve Etiyopya ürünlerini tanıtmak için çaba harcadı.
 2 - Fildişi Sahili (% 7,4 GSYİH büyüme oranı)Fildişi Sahili, 1994 yılında yüzde 50 olan Afrika frangı devalüasyonundan yararlanan ülkelerden biri. Bu da ihracattaki rekabeti artırırken, enflasyondaki yükselişin kontrolüne de yardımcı oldu. Millet, aynı zamanda mükemmel altyapıdan da faydalanarak ülkeyi yabancı girişlere çekici kılıyor. Bu, hükümetin 2016-2020 yılları için Ulusal Kalkınma Planı (NDP) adı verilen ve yatırımları teşvik etmeyi amaçlayan bir program geliştirmesiyle daha da artırıldı. 
 3-Senegal, 1960’ta Fransa’dan bağımsızlığını kazanmasından bu yana üç barışçı siyasi geçiş yaşayan kıta’nın en istikrarlı ülkelerinden biri. Senegal’in ekonomisi, GSYİH’nın yüzde 15,4’ünü oluşturan tarıma bağımlı olmaya devam ediyor; Değişken hava koşulları bu şekilde önemli bir rol oynayabiliyor fakat oldukça gelişmiş bir turizm endüstrisine sahip olan ülke geniş kıyı şeridiyle, aynı zamanda yüksek büyüme oranlarının ardındaki bir itici güç olan nakliye merkezi olarak da faaliyet gösteriyor.
4 - Tanzanya (% 6,4 GSYİH büyüme oranı)Doğu Afrika’nın en büyük ikinci ekonomisi olan Tanzanya, geçiş sürecinde olan bir ülke. Ancak, ülkenin ümit vaat eden GSYİH büyüme oranlarına rağmen, tahmin edilen nüfusun yüzde 46'sı yoksulluk içinde kalıyor: GSYİH’daki kazanımların birçoğu şimdiye dek vatandaşlar arasında eşit olarak paylaşılmıyor. Bu listedeki diğer ülkelerde  olduğu gibi, Tanzanya da bu azalmanın belirtileri olmadan tarıma bağımlı olmaya devam ediyor; Nitekim, 2014-2015 yılları arasında sektörün GSYH'ye katkısı yüzde 0,2 oranında artmış. Bununla birlikte, ulus finansal hizmetler sektöründe de bölgesel bir liderdir. Tanzanya Bankası, bankacılık dışı kuruluşların finansal hizmetler sunmalarına izin veriyor.

 5 - Gana (% 6,3 GSYİH büyüme oranı)Fildişi Sahili'ne komşu olan Gana, listede yer alan üçüncü batı Afrika ülkesi. Ülke, zengin bir kaynak yelpazesine sahip Gana Afrika’nın en büyük ikinci altın üreticisi ve bol miktarda elmas ve petrole de sahip. Ticareti desteklemek için Gana, komşu ülkelere ihracatını daha rekabetçi hale getirmiştir. Sonuç olarak, tarım GSYİH'nın yaklaşık yüzde 20'sini oluştururken, ülkenin işgücünün yarısını da istihdam ediyor.
Mission News Theme by Compete Themes.