İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Dolar/TL 5.40’ın üzerinde

Cuma günkü sert yukarı hareket sonrası Merkez Bankası’nın adımları ve swap faizlerindeki yükselişle gerileyen dolar/TL yeni günde 5.43 civarında dalgalanıyor

Cuma gününe 5.46 civarında başlayıp akşam saatlerinde 5.84’e kadar yükselen kur Merkez Bankası’nın attığı adımlar ve yurtdışında Türk Lirası’nın sıkışmasından dolayı swap faizlerinde görülen sert yükselişin etkisi ile düşüşe geçmişti. 

Dolar/TL  dün en düşük 5.30’u gördü, ardından tekrar 5.46 seviyelerine çıktı. Kur böylece yükselişinin bir kısmını telafi etti. Atılan adımlar ve swap faizlerindeki yükseliş TL’de değer kazancına neden olsa da yabancı yatırımcının ellerindeki Türk varlıklarını satması Borsa ve faiz cephesinde sert hareketlere neden oldu. 

Dün Borsa İstanbul’da gün içinde yaşanan kayıplar %6’yı aştı, BIST 100 Endeksi günü de %5’in üzerinde düşüşle tamamladı. Bankacılık endeksi % 7’nin üzerinde, holding endeksi % 5’in üzerinde değer kaybetti. CDS Eylül 2018’den beri en yüksek seviyeleri gördü.  10 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi yüzde 4.12 artışla yüzde 18.21 düzeyine ve iki yıllık gösterge tahvilin gösterge faizi yüzde 6.81 artışla yüzde 21.34 düzeyine yükseldi.

Kaynak:Bloomberght

Mission News Theme by Compete Themes.