İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Dolar/TL yeni haftaya düşüş ile başladı

Kur Cuma günü küresel piyasalardaki endişelerle sert yükseliş sonrası yeni haftaya düşüşle başladı

Geçen hafta Cuma gününe 5.46 seviyelerinde başlayan kur, daha sonra küresel piyasalardaki endişelerle gelişen piyasa para birimlerine paralel olarak düştü. Ancak ABD ile Golan tepesi üzerinde yaşanan anlaşmazlık ve Merkez Bankası’nın net rezervlerindeki düşüşe yönelik endişeler Türk Lirası’nın diğer gelişen piyasa para birimlerinden daha fazla değer kaybetmesinde etkili oldu. 

Kur cuma akşam saatlerinde %5’e varan artışla 5.84 seviyesine kadar yükseldi.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak rezerv hareketinin 5.5 milyar dolarının BOTAŞ’a Döviz satımı ve borç ödemelerinden kaynaklandığını söyledi. Öte yandan Bloomberg’e bilgi veren bir Merkez Bankası yetkilisi son dönemde açıklanan rezerv rakamları ile ilgili olağandışı bir durum olmadığını, TCMB’nin rezerv biriktirme politikasının devam ettiğini söyledi.

Sert yükseliş nedeniyle Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası 1 hafta vadeli repo ihalelerine bir süre ara verileceğini açıkladı, ancak bu karar kurdaki yükselişi durdurmadı. 

Hafta sonu ise BDDK ve SPK’dan dövize ilişkin bazı adımlar geldi. BDDK, Bazı bankaların müşterilerini yanıltıcı ve manipülatif şekilde döviz alımına yönlendirdikleri iddiasıyla soruşturma başlattı.

SPK da JPMorgan’ın raporunun hisse senetleri üzerinde spekülatif etki yarattığına ilişkin yanıltıcı içerik şikayetleri üzerine inceleme başlattı. 

ERDOĞAN’DAN DÖVİZ YORUMU

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün Yenikapı’daki mitinginde dövize ilişkin olarak “Bugünlerde birileri dövizi tırmandırmaya başladı. Ey finans sektörünün içinde olanlar, kalkıp da piyasadan dövizleri toplayıp, ‘döviz yükselecek, şöyle, böyle olacak’ bu tür provokatif eylemlerin içerisine giriyorsanız bunun bedelini çok ağır ödeyeceksiniz. Seçimin arifesinde bu tür eylemlerin (döviz) içerisine girenlere sesleniyorum: Hepinizin kimliğini biliyoruz. Hepinizin neler yaptığını biliyoruz. Şu anda BDDK ve SPK bazı adımlar attı. Ama şunu bilin ki seçim sonrası bunun faturasını size ağır keseceğiz. Bütün çalışmalar Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yürütülüyor, danışmanlarımız da çalışıyor.” yorumunu yaptı. 

Kur bu sabah %3’e yakın düşüşle 5.57’ye kadar geriledi, euro da 6.34’e, sepet kur 5.95’e çekildi. Yurt içinde bugün reel sektör güven endeksi takip edilecek. Yurt dışında ise bugün kritik bir veri akışı bulunmuyor.

Kaynak:Bloomberght

Mission News Theme by Compete Themes.