İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

OSB`lerde yaklaşık 800 bin yeni istihdam bekleniyor

Türkiye genelinde organize sanayi bölgesi (OSB) sayısı 312`ye ulaşırken, tüm sanayi parsellerinde üretime geçilmesiyle istihdamın yaklaşık 800 bin artışla 2,5 milyon kişiye ulaşması bekleniyor.


AA muhabirinin Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı 2018 Yılı Faaliyet  Raporu’ndan derlediği bilgilere göre, kalkınmanın önemli unsurlarından olan  OSB’ler, bulundukları illerin sanayisinin gelişimini sağlarken istihdamın  artmasına da katkı veriyor.

Türkiye’de planlı kalkınma döneminin başladığı 1960’lı yıllardan bu  yana OSB ve sanayi siteleriyle az gelişmiş bölgelerde de sanayinin  yaygınlaştırılması amaçlanıyor.

Geçen yıl 3’ü ihtisas OSB olmak üzere toplam 4 OSB’nin kuruluşu  tamamlanarak, tüzel kişiliğe kavuşturuldu. Böylece Türkiye genelindeki OSB sayısı  312’ye yükseldi.

TOPLAM 185 OSB PROJESİNE KREDİ DESTEĞİ

OSB’lerde 50 bin 528 parselde üretim gerçekleşirken, bu bölgelerde  istihdam edilenlerin sayısı geçen yıl itibarıyla 1 milyon 727 bin 325 kişi oldu.

Türkiye genelindeki OSB’lerin tüm parsellerinde üretimin başlamasıyla  bu bölgelerdeki istihdamın ise yaklaşık 800 bin artışla 2 milyon 500 bin kişiye  ulaşması öngörüldü.

Bakanlık tarafından, kredi desteğiyle 1962 yılından geçen yılın sonuna  kadar 32 bin 336 hektar büyüklüğünde 185 OSB’ye yönelik başta alan genişletme  olmak üzere çeşitli projeler geliştirildi. Bu kapsamda, yol, içme suyu,  kanalizasyon gibi altyapı çalışmaları tamamlanan OSB’ler sanayicinin hizmetine  sunuldu.

SANAYİ SİTELERİNİN SAYISI 476’YA ULAŞTI

Bu arada, daha çok tamirat ve imalatla uğraşan küçük işletmelerin yer  aldığı, altyapı hizmetleriyle idare binası, çırak okulu, satış dükkanı gibi  sosyal kurumlarla donatılmış iş yeri toplulukları olan sanayi sitelerine yönelik  çalışmalar da devam etti.

Çarpık sanayileşmenin önlenmesi ve sanayi yapılaşmalarının disipline  edilmesi amacıyla oluşturulan sanayi sitelerinin sayısı geçen yıl itibarıyla  476’ya ulaştı. Bu sitelerdeki 95 bin 202 iş yerinde de yaklaşık 476 bin kişiye  daha sağlıklı şartlarda çalışma imkanı sağlandı.

Bakanlığın 2018 yatırım programında ise 40 sanayi sitesi projesi yer  aldı. Geçen yıl 4 sanayi sitesi projesi tamamlanarak küçük sanayicinin hizmetine  sunuldu.

Kaynak:Uzmanpara

Mission News Theme by Compete Themes.