İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Merkez Bankası repo ihalelerine ara verdi

Merkez Bankası, 1 hafta vadeli repo ihalelerine ara verdi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), 1 hafta vadeli repo ihalelerine bir süreliğine ara verildiğini duyurdu.

TCMB’den Türk lirası likidite yönetimine ilişkin yapılan açıklamada, “Finansal piyasalarda yaşanan gelişmeler dikkate alınarak, 1 hafta vadeli repo ihalelerine bir süreliğine ara verilmesi kararlaştırılmıştır.” ifadelerine yer verildi.

Halihazırda Merkez Bankasının 1 hafta vadeli repo ihalelerinde faiz oranı yüzde 24, gecelik vadede borç verme faiz oranı yüzde 25,50, Geç Likidite Penceresi (GLP) işlemlerinde borç verme faiz oranı da yüzde 27 seviyesinde bulunuyor.

Gün içerisinde 5.60’ı gören dolar/TL, açıklama sonrasında 5.55 seviyesine geriledi. Bu seviyede kalıcı olmayan kur, yeniden 5.58’i geçti. 

Deniz Yatırım Stratejisti Orkun Gödek:
Son zamanların en proaktif adımı

Deniz Yatırım Stratejisti Orkun Gödek, Merkez Bankası’nın, gün içerisinde artan oynaklığı ve negatif ayrışmayı da gözeterek son zamanların en proaktif adımını attığını vurguladı ve piyasalara sinyal verilmesi açısından olumlu okuduklarını söyledi.

Orkun Gödek Foreks’e yaptığı açıklamada, likiditenin kısılmasını, bu gibi süreçlerin ilk aşamasını oluşturduğunu vurgulayarak, “Piyasalara sinyal verilmesi açısından olumlu okuyoruz. Devam eden-bekleyen fonlamanın farklı kanallara kaydığını ve kısa TL pozisyon alınmasını zorlaştırdığını görebiliriz.” dedi.

Alternatifbank Ekonomisti Serdar Şenol:
TL varlıkları destekleyecek 

Alternatifbank Ekonomisti Serdar Şenol ise TCMB kararını TL varlıkları destekleyecek ve kredibilite sağlayacak güçlü bir hamle olarak değerlendirdi. Serdar Şenol Foreks’e yaptığı açıklamada, TCMB’nin haftalık vadede repo fonlamasını durdurduğuna değinerek, “TCMB mevcut durumda haftalık vadede 93 milyar TL’lik repo fonlaması yapıyor. Gelecek haftadan itibaren %24 düzeyinden yapılan bu fonlama yerine, piyasalar da TCMB’nin borç verme faizi olan %25.50’den repo fonlaması sağlanabilecek” dedi.

Kaynak:Dünya

Mission News Theme by Compete Themes.