İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Avdagiç:KDV ve ÖTV indirimlerinin devamı ekonomiyi rahatlatacak

İTO Başkanı Avdagiç, “Tapu harcı, otomobil, mobilya, konut, motosiklet ve ticari araçlarda KDV ve ÖTV indirimlerinde süre uzatımı kararıyla, iç talepte oluşabilecek dalgalanmalar bertaraf edildi.”

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, tapu harcı, otomobil, mobilya, konut, motosiklet ve ticari araçlarda KDV ve ÖTV indirimlerinde süre uzatımı kararı için, “Süre uzatımı kararında iki önemli mesaj var. Birincisi, seçim sonrası dönemi de kapsayan bu kararla iç talepte oluşabilecek dalgalanmalar bertaraf edildi. İkincisi ise hükümet, ekonominin nabzını hassasiyetle takip ettiğini bir kez daha teyit etti. Manipülatif çevrelere geçit verilmedi.” dedi.

Avdagiç, KDV ve ÖTV indirimlerinin uzatılmasıyla, satışların azalması ihtimali ile oluşacak vergi kaybının da önüne geçildiğini belirterek, “Küresel ticaretin dalgalandığı böylesi bir süreçte ekonominin dinamosu olan iç talep koruma altına alınmıştır. Sürenin uzatılması, küresel dalgalanmaya karşı KDV- ÖTV indirimiyle oluşturulan ‘güvenli liman’ın devam ettirilmesidir” dedi.

Döviz mevduatına bir yıla kadar stopajın yüzde 16’dan 20’ye çıkarılmasının da yerinde bir karar olduğunu belirten Avdagiç, bu uygulamanın da dolarizasyon eğiliminin kontrol altında tutulmasına destek olacağını dile getirdi.

İTO Başkanı Avdagiç, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Biliyorsunuz kısa bir süre önce de para piyasası fonlarının en az yüzde 50’sinin mevduatta tutulması zorunluluğu gelmişti. Bu tür adımlar, ülkemizdeki finans akımlarının daha dengeli dağılımını sağlıyor. Hükümetimizin piyasayı yakından takip etmesinden ve kritik tedbirler almasından memnuniyet duyuyoruz. Yılın ikinci çeyreğinden itibaren bu düzenlemeler iç talebi artıracak. Seçimleri de geride bırakmış olacak Türkiye, daha canlı ve istikrarlı bir ekonomik aktiviteye ulaşacaktır.”

Kaynak:Dünya

Mission News Theme by Compete Themes.