İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Dolar/TL yatay seyrediyor gözler FED’in üzerinde

Dolar ve Euro Fed kararı öncesi güne yatay seyirle başladı

Uzun süredir 5.40 – 5.50 bandında seyreden, dün de 5.46’dan 5.48’e yükselen Dolar/TL yeni güne de bu bant aralığında başladı. 

Kur erken saatlerde 5.48’de, euro 6.22’de, sepet kur 5.84’te seyrediyor. 

Türk Lirası bu sene diğer gelişen ülke para birimlerinden negatif ayrıştı, dolar karşısında sene başından beri %3’ün üzerinde değer kaybetti. TEB Yatırım/BNP Paribas Stratejisti Işık Ökte dün yaptığı değerlendirmede Lira’nın gelişen ülke kurlar rallisine katılamamasının ana nedenlerinin dolarizasyon, petrol fiyatlarındaki yukarı hareket ve 2018 Eylül – 2019 Ocak yabancı sıcak para akımlarının tersine dönüşü olduğunu belirtti. 

PİYASALARDA BUGÜN

Yurt içinde bugün kuru etkileyecek veri akışı bulunmazken akşamki Fed kararı piyasaların en önemli gündem maddesi olarak öne çıkıyor. 

Faiz artışı konusunda ‘sabırlı’ olacağını belirten Fed’in bir değişiklik yapması beklenmezken faiz artış tahminlerinin düşürülüp düşürülmeyeceği takip edilecek. Tacirler Yatırım Araştırma Müdürü Özlem Bayraktar Gökşen ekonomik projeksiyonlarda büyüme ve çekirdek enflasyonda aşağı yönlü revizyon olabileceğini söyledi.

Kaynak:Bloomberght

Mission News Theme by Compete Themes.