İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yeni Zelanda’da camiye saldırı 40 ölü

Yeni Zelanda’da cuma namazı sırasında 2 camiye silahlı saldırı düzenlendi. “Bunun Yeni Zelanda’nın en karanlık günlerinden biri olduğu açık” diye konuşan Başbakan Jacinda Ardern, 40 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

Yeni Zelanda’nın Güney Adası’ndaki Christchurch kentindeki 2 camiye, cuma namazı sırasında silahlı saldırı düzenlendi. Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern, 40 kişinin hayatını kaybettiğini bildirdi.

Polis, saldırıların ardından 3’ü erkek biri kadın 4 kişinin yakaladığını açıkladı. Avustralya Başbakanı Scott Morrison, saldırganlardan birinin Avustralya vatandaşı olduğunu söyledi.

Başbakan Jacinda Ardern, saldırının ardından yaptığı açıklamada, “Ölümler ve yaralılar hakkında bu aşamada herhangi bir onay veremesem de söyleyebileceğim şey bunun Yeni Zelanda’nın en karanlık günlerinden biri olduğu açık. Açıkçası, burada olanlar, olağanüstü ve benzeri görülmemiş bir şiddet eylemidir” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin Wellington Büyükelçisi Ahmet Ergin, ölenler arasında Türklerin bulunduğuna dair kendilerine ulaşan bir bilgi bulunmadığını aktardı.

Yeni Zelanda Emniyet Müdürü Mike Bush ise, hayatını kaybedenlerini sayısı ve kimliği hakkında herhangi bir bilgi paylaşımda bulunmayacaklarını söyledi.

Saldırının ardından şehirde okullar tatil edilirken yollar kapatıldı. Kentte hastanelerin sadece acil servisleri hizmet veriyor. Polis, ülkedeki tüm camilere kapılarını kapatması uyarısında bulundu ve vatandaşlardan sokağa çıkmamalarını istedi.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, saldırıları en güçlü şekilde kınadığını bildirdi.

Kaynak:Dünya

Mission News Theme by Compete Themes.