İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Dolar/TL enflasyon öncesi yüksek seyrediyor

Kur yeni haftaya yükselişle başladı, gözler enflasyona çevrildi

Geçen haftaya 5.35 seviyelerinde başlayıp Fed’in güvercin mesajları ve TCMB’nin sıkı duruş söylemiyle 5.15’lere gerileyen Dolar/TL  kritik haftaya hafif yükselişle başladı 

Dolar/TL sabah erken saatlerde %0.2 artışla 5.22, Euro/TL  %0.1 artışla 5.97’de, sepet kur 5.59’da seyrediyor. 

Merkez Bankası’nın geçen hafta enflasyon tahminlerinde aşağı yönlü revizelere gitmesi ve Başkan Çetinkaya’nın sıkı duruşun süreceği mesajıyla Türk Lirası dolar karşısında değer kazanmıştı. Dolar, geçen hafta Türk Lirası karşısında %1.31 düşüşle 5.21 seviyesinden haftayı kapatmıştı. 

Bugün içeride Ocak ayı enflasyon verisi takip edilecek. Bloomberg HT anketine göre TÜFE’nin 1,10%; yıllık bazda ise %20,4 olması yönünde. 

GCM Yatırım Ekonomisti Enver Erkan Bloomberg HT’ye “ABD’de cuma günü açıklanan tarım dışı istihdam ve ISM verileri ekonominin hala sağlam olduğunu gösterdi. 

Küresel ekonomiye yönelik Avrupa ve Çin kaynaklı riskler varken Fed’in faiz artıramayacağı beklentisi var. Piyasa algısı bu noktada pozitif. Bu küresel likiditenin desteklenmesi anlamına geleceği için gelişen piyasalarda pozitifliğin sürmesini bekleyebiliriz..Dolar endeksinde karışık seyir var, dolar/TL tarafı da olumlu eğilim göstermeye devam ediyor. Dolar/TL’de 5.20 kritik. TL varlıklar için jeopolitik denklemde ilave negatiflik görmezsek iyileşme isteği sürebilir.” diye konuştu. 

Mission News Theme by Compete Themes.