İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Dolar güne 5.34 seviyelerinde başladı, veri akışı sakin seyrediyor

Dün 5.33 – 5.35 bandında dalgalanan Dolar/TL  yeni güne de bu bant aralığında başladı

Merkez Bankası’nın geçen hafta faizleri değiştirmemesi ve faiz indirimne yönelik sinyal vermemesiyle kur 5.50’lerden 5.30’lu seviyelere gerilemişti. 

Dolar/TL %0.3 artıda 5.34’te, Euro/TL  6.07, sepet kur 5.70’te seyrediyor. Bu sabah çoğu gelişen ülke para birimi de dolar karşısında değer kaybediyor. 

Bugün yurt içinde kritik bir veri akışı bulunmuyor. Yurt dışında ise Davos zirvesi takip edilecek.  

CDS’TEKİ DÜŞÜŞ VE DOLAR HAREKETİ 

Atlas Portföy Genel Müdür Yardımcısı Cem Şekerci Bloomberg HT’ye “global bazda gelişen ülke kurları için pozitif rüzgar var, özellikle Fed’in frene basması ve faiz artışlarına ara verebileceği açıklamaları etkili oluyor.

Kurda 5.26 seviyesi önemli olacaktır, CDS’teki gerilemeyle geçen hafta kurda 5.33’e doğru gelmiştik. CDS’te gerileme 270 seviyelerine doğru devam ederse o zaman kurda 5 seviyelerine doğru hareket görebiliriz diye düşünüyorum” şeklinde konuştu. 

Garanti Yatırım Araştırma Birimi ise yolladığı notta 5 yıllık CDS’in Ağustos 2018’den bu yana ilk kez 350 seviyesinin altına gevşediğini ve 333 seviyesine kadar sarktığını belirterek “Yurt dışındaki alım iştahının devam etmesi durumunda TL iştahı da canlı kalabilir. USDTRY paritesinde 5.30-35 bölgesi ana desteklerden biri, bu bölgenin altında5.25-5.15 bandı tekrar test edilebilir.” değerlendirmesini yaptı. 

Mission News Theme by Compete Themes.