İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

E-Ticaretin 2019 Büyüme Hedefi: Yüzde 40

ABD ve Çin merkezli global indirim kampanyalarının etkisiyle milyonlarca yeni müşteri kazanan Türk e-ticaret pazarı, 2019’da yüzde 40’a yakın büyüme hedefliyor.

500’ü aşkın sanal mağazadan alışveriş yapan herkese nakit para ödeyen Türkiye’nin ilk para iadeli alışveriş sitesi Avantajix.com’un kurucu ortağı Güçlü Kayral, 2018 rakamları henüz açıklanmasa da Türkiye’nin yıllık e-ticaret hacminin 50 milyar lirayı aşmasının öngörüldüğünü belirtti.

Dijital pazar büyüklüğünün, her yıl nisan ayında Türkiye Bilişim Sanayicileri Derneği’nce (TÜBİSAD) açıklanan araştırma ile kamuoyuyla paylaşıldığını aktaran Kayral, şunları söyledi:

“Elimizde bir de banka ya da kredi kartıyla internetten yapılan harcamalara ilişkin veriler var. Bu veri yeni açıklandı ve 2018’de yüzde 41’lik büyüme olduğu görüldü. Bu veriler, e-ticaret dışı harcamaları da kapsasa da büyüme oranı açısından TÜBİSAD’la benzer sonuçları veriyor. Son 3 yılda internetten kartlı harcamaların miktarı ortalama yüzde 33 artarken, TÜBİSAD’ın araştırmasında da e-ticaret pazarının aynı yıllarda ortalama yüzde 31 oranında büyüdüğünü görüyoruz. Yani bankaların rakamlarına çok yakın. Sektörün ortak öngörüsüne göre, 2018’de e-ticaret pazarı yüzde 40 büyüyerek 50 milyar lirayı aşacaktır.”

-İndirim günlerinde müşteri sayısında patlama

Black Friday, 11.11 Bekarlar Günü, Cyber Monday gibi global indirim günlerine Türk e-ticaret sitelerinin de katılmasının, dijital pazara ilgiyi artırdığını kaydeden Kayral, “Bu özel günlerde tüm dünyada alışveriş çılgınlığı yaşanıyor. Dünya çapında gerçekleştirilen kampanyalar Türkiye’de de karşılık bulmaya başladı. 2018’de online satışların 5-10 kat arttığı indirim günleri oldu. Milyonu aşkın kişi, bu indirim günlerinde ilk kez internetten alışveriş yaparak e-ticaretle tanıştı. E-ticaretin kolaylığını ve avantajlarını gören bu yeni kitlelerin kazandıracağı ivmeyle e-ticaret pazarı 2019’da da yüzde 40’a yakın büyüyecektir. Özellikle çalışan kadınlar ve gençlerin alışveriş alışkanlıklarında dijital alışveriş lehine önemli bir değişim yaşanıyor. Günün 24 saati, dünyanın her yerinden alışveriş yapabiliyorlar. Çarşı, pazar gezmek yerine aradığı ürünün en uygun fiyatlısını birkaç saniye içinde karşılaştırma sitelerinde bulabiliyor; tatilini ve katılacağı etkinlikleri, fırsat sitelerini kullanarak çok ucuza getirebiliyor; ayrıca tüm bu alışverişlerini de Avantajix.com gibi alışveriş yaptıkça para veren siteler üzerinden geçerek ekstra kazançlar sağlıyorlar” diye konuştu.

Mission News Theme by Compete Themes.