İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Prof. Dr. Gezgin’den iletişim camiasına iki yeni kitap

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Suat Gezgin, iletişimle ilgili akademik çalışmalarına yenilerini ekleyerek iletişim camiasına iki ayrı kitapla katkı sağladı. Prof. Dr. Gezgin, Aralık ayında “Dijital Çağda İletişim” ile “Medya ve İletişime Diyalektik Bakış” isimli iki yeni kitabıyla okuyucuyla buluştu.

Gezgin’in ve ekibinin uzun soluklu çalışması sonucunda Eğitim Yayınevi etiketiyle raflarda yerini alan kitaplardan “Dijital Çağda İletişim”, içinde yaşadığımız dijitalleşen dünya ekseninde yeni iletişim teknolojilerini kıskaca alarak değişen iletişim pratiklerini ve bu pratiklerin birey üzerindeki etkilerini inceliyor.

Yeni iletişim teknolojilerine ilişkin bir cesaret gösterip yola çıktıklarını belirten Prof. Dr. Gezgin, “Yeni alanı enformasyon boyutuyla yorumladık. Öte taraftan yeni olanı “modernizm” merceğinden geçirdik. Gördük ki, kişisel yaşamların mahremiyet sınırları silikleşmiş. Etik kavramı çok daha farklı bir boyutta yorumlanmaya çalışılmış. Ama değişmeyenler de var. Yönlendirme, biçimlendirme, manipülasyon… Yeni medya önümüzdeki süreçte çokça su kaldıracak gibi gözüküyor. Bu su kütlesi içerisinde biz bir damlacık olmaya çalıştık. Cesaret gösterdik, öngörülerde bulunmaya çalıştık ve yeni medyaya ilişkin yeni şeyler söylemeye çalıştık” dedi.

“Medya ve İletişime Diyalektik Bakış”

Gazetecilik, radyo, sinema ve televizyon, halkla ilişkiler gibi konularda çeşitli okumaları içeren “Medya ve İletişime Diyalektik Bakış” isimli kitap ise iletişim dinamiklerine eleştirel bir bakış açısıyla yaklaşıyor.

Kitapta, “Türk basınındaki özdenetim süreci”, “siyasal iletişim”, “uluslararası boyutuyla Suriye krizi ve Türk basınının Suriyeli sığınmacılara yaklaşımı”, “spor sponsorluğu”, “medya ve kadın”, “sinema ve mahremiyet ilişkisi” gibi konular ele alındı.

Çok yönlü ve kapsamlı bir çalışma hazırladıklarını ifade eden Prof. Dr. Gezgin, “Bir labirent gibi iletişim ve medya dünyasının her ara sokağına, çıkmazına ve ana caddesine yönelmeye çalıştık. Biraz beyin fırtınası yaptık. Umarım bu fırtınanın heyecanını ve merakını sizlere de aktarabiliriz. Genç çalışma arkadaşlarımızla yeni bir çalışmanın altına imza attık” diye konuştu.

Kaynak:İletim

Mission News Theme by Compete Themes.